Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2019

P. Gliński: chcemy powołać Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem

Chcemy powołać Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem – nowe ciało konsultacyjne dla młodych ludzi – powiedział we wtorek w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Rada będzie miejscem, gdzie młodzi ludzie będą mogli pilnować nas, polityków – dodał.

"Realizujemy w tej chwili nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Chcemy powołać w ramach tej ustawy nowe ciało konsultacyjne dla młodych ludzi – Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która to rada będzie usytuowana na skutek waszych postulatów, bo takie postulaty często były zgłaszane, jak najbliżej polskiego rządu, pana premiera, Rady Ministrów" – zapowiedział Gliński podczas konferencji w sprawie przyjętego przez rząd projektu ustawy o zerowym PIT dla osób do 26 lat. W spotkaniu z szefem MKiDN i premierem Mateuszem Morawieckim wzięli udział młodzi ludzie.

Wicepremier dodał też, że rada ma mieć charakter doradczy przy sprawowanej przez niego funkcji przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. "Czyli takiego naszego miniministerstwa – elementu naszego rządu. Rada będzie miejscem, gdzie będziemy mogli się spierać, dyskutować, gdzie będziecie mogli przedstawiać swoje postulaty, a, krótko mówiąc, będziecie mogli nas polityków pilnować (...), żebyśmy nie zapomnieli o naszych zobowiązaniach i o waszych potrzebach" – podkreślił.

"W tej chwili potrzeby młodych ludzi zmieniają się bardzo dynamicznie. Obowiązkiem polityków jest monitorować te kwestie i być w stałym dialogu i kontakcie także z młodymi ludźmi, tak jak staramy się być w kontakcie z całym polskim społeczeństwem" – dodał.

O idei powołania Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Gliński poinformował w drugiej połowie maja br. Wicepremier podał wówczas, że w tej sprawie przygotowany jest projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zaznaczył, że "postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie +Wizja dla młodego pokolenia+, który w 2015 r. koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego". Powołanie Rady jest więc, jak ocenił "spełnieniem przedwyborczych zobowiązań złożonych przez nasz obóz polityczny".

Poinformował też, że "projektowane zmiany przyznają Radzie uprawnienia do wyrażania opinii w sprawach stosowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie dot. młodego pokolenia, a także w sprawach dotyczących projektów aktów prawnych oraz programów rządowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych". Dodał, że rząd proponuje "mieszany charakter składu Rady".

"Jej członkami z jednej strony będą przedstawiciele instytucji politycznych – prezydenta, prezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Rzecznika Praw Dziecka i innych instytucji czy resortów, a z drugiej strony będą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i wreszcie z trzeciej strony wybrani spośród kandydatów zgłoszonych w otwartym naborze (...) przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP" – mówił Gliński.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – zgodnie z informacją Rządowego Centrum Legislacji – jest na etapie opiniowania. Czytamy w nim, że Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem będzie stanowić forum dialogu organizacji pozarządowych z innymi podmiotami społecznymi i instytucjami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia.

Wnioskodawcą projektu jest przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, a opiekunem merytorycznym Departament Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM.

Komitet ds. Pożytku Publicznego to instytucja, która powstała w 2017 r. na mocy ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma on wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także m.in. opiniować wszystkie projekty dotyczące społeczeństwa obywatelskiego. (PAP)

nno/ rbk/ krap/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL