Polska po 1989 roku

03.07.2019

P. Gliński o Westerplatte: nikomu nic nie chcemy odbierać

Nikomu nic nie chcemy odbierać, ale polskie państwo musi być odpowiedzialne za politykę historyczną, za rzeczy, które dotyczą naszej tożsamości. W związku z tym od dawna planujemy uporządkowanie terenu Westerplatte - powiedział w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Przypominam, że od 30 lat gospodarz tego miejsca, którym w większości jest miasto (Gdańsk), niestety nie zrobiło nic, jeśli chodzi o upamiętnianie, poza tym, że ostatnio faktycznie uporządkowało ten teren. To było skandaliczne wysypisko śmieci" - powiedział Gliński w środę w radiowej Trójce.

Odnosząc się do projektu ustawy o Westerplatte, którego drugie czytanie ma się odbyć w środę w Sejmie, wicepremier oświadczył, że "specustawa jest konieczna, bo polskie państwo musi zagwarantować godne upamiętnienie tego miejsca".

Pytany o obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Gliński powiedział, że są one przygotowywane od grudnia zeszłego roku i odbędą się w trzech głównych częściach.

"23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, odbędzie się konferencja naukowa oraz wielkie widowisko multimedialne. 1 września będzie wystawa, która będzie multiplikowana do 80 miejsc na świecie. Będzie opowiadała o napadzie na Polskę przez dwa totalitaryzmy. Do tego odbędzie się koncert. Z kolei 17 września nastąpi odsłonięcie pomnika rotmistrza (Witolda) Pileckiego przy muzeum II wojny światowej (w Gdańsku)" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne, doprecyzowujące, legislacyjne i językowe. W środę nad projektem ma debatować Sejm.

Według autorów projektu, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Projekt specustawy ws. Westerplatte krytykują posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie. Według niej jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. Prezydent Gdańska w sprawie przyszłości Westerplatte pod koniec czerwca spotkała się z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i że ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność.(PAP)

wbp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL