II wojna światowa

08.09.2019

P. Gliński: pamięć świadczy o tożsamości narodu

Pokaz widowiska multimedialnego pt. „Abyście nigdy nie zwątpili…” w łódzkim Teatrze Wielkim. Fot. PAP/G. Michałowski Pokaz widowiska multimedialnego pt. „Abyście nigdy nie zwątpili…” w łódzkim Teatrze Wielkim. Fot. PAP/G. Michałowski

Pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi – powiedział w niedzielę w Łodzi minister kultury, wicepremier Piotr Gliński, który wziął udział w premierze multimedialnego widowiska przygotowanego z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W niedzielę wieczorem na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego wystawiono multimedialny spektakl "Abyście nigdy nie zwątpili…", przypominający tragiczne wydarzenia z okresu wybuchu i trwania II wojny światowej, a także polskich bohaterów. Koncert zorganizowano przy współpracy Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"To wielki zaszczyt, że mogliśmy współorganizować ten koncert z tak bardzo ważnej okazji – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzeń tragicznych, straszliwych, także tragicznych i straszliwych dla Łodzi i regionu łódzkiego. Wieluń, niedaleko stąd to miejsce tej pierwszej bestialskiej zbrodni na cywilach" – powiedział minister kultury.

Wicepremier Gliński przed rozpoczęciem przedstawienia podkreślił, że Łódź i region były szczególnie doświadczone przez okrucieństwo II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE

"To wielki zaszczyt, że mogliśmy współorganizować ten koncert z tak bardzo ważnej okazji – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzeń tragicznych, straszliwych, także tragicznych i straszliwych dla Łodzi i regionu łódzkiego. Wieluń, niedaleko stąd to miejsce tej pierwszej bestialskiej zbrodni na cywilach" – powiedział minister kultury.

To także – jak wskazał - Bitwa nad Bzurą, której 80. rocznica była obchodzona w niedzielę. Jak zaznaczył Gliński, to wielka bohaterska bitwa, będąca dowodem bohaterstwa żołnierzy oraz mądrości polskich dowódców.

"Później okupacja - Litzmannstadt Ghetto, obóz (dla dzieci) na Przemysłowej, więzienie na Radogoszczu. Łódź bardzo głęboko była doświadczona przez II wojnę światową. I dlaczego my o tym pamiętamy? To jest bardzo prosta odpowiedź: bo z tego wszystkiego my jesteśmy" – mówił wicepremier.

Podkreślił, że pamięć świadczy o tożsamości narodu, a także pojedynczych ludzi.

CZYTAJ TAKŻE

"Dlatego musimy pamiętać. Dlatego pamiętamy. Dlatego, że ważne są dla nas wartości. Dlatego, że ważny jest dla nas ład moralny, który wywodzi się także z dziejów historycznych i momentów przełomowych. Szczególnie dobrze, że o tej pamięci dziś będą opowiadali artyści w najbardziej prestiżowym artystycznym miejscu w Łodzi" – zaznaczył Gliński na scenie Teatru Wielkiego.

Wystawione na deskach łódzkiej opery multimedialne widowisko "Abyście nigdy nie zwątpili…" przygotowali artyści z całej Polski. Interpretowane przez nich piosenki były przeplatane kronikami z czasów II wojny światowej.

"Zgodnie z misją Narodowego Centrum Kultury, przypominamy o przeszłości i dziedzictwie tak, by przyciągnąć różnych odbiorców. To multimedialne widowisko łączy tradycyjne formy artystyczne z tym, czego oczekują młodsi widzowie. Ukazuje ono Polskę w czasach II wojny światowej, opowiadając o historii w nowoczesny sposób" - powiedział PAP dyrektor NCK Rafał Wiśniewski.

Koncert dofinansowano ze środków MKiDN. Został on objęty honorowym patronatem przez wicepremiera Glińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka i marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera. Widowisko zarejestrowały kamery TVP3 Łódź, które wkrótce ma pokazać je na swojej antenie. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL