Kultura i sztuka 1945-1989

17.04.2019

Pejzaże Jana Cybisa na wystawie w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie

„Krajobraz ze Starego Sącza IX” Jana Cybisa, 1957 r. Źródło: Galeriagrafikiiplakatu.pl „Krajobraz ze Starego Sącza IX” Jana Cybisa, 1957 r. Źródło: Galeriagrafikiiplakatu.pl

31 akwareli Jana Cybisa, jednego z najważniejszych współczesnych malarzy polskich, eksponowanych jest w warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu. Wystawa trwa do 5 maja.

"Jest to trzecia wystawa Jan Cybisa w naszej galerii. Tym razem pokazujemy 31 prac na papierze; są to akwarele i gwasze powstałe w różnych okresach twórczości artysty. Pierwsza praca pochodzi z 1939 r., ale są też z lat 60. 70. i 80. Generalnie są to pejzaże i jedna martwa natura - bukiet kwiatów w wazonie - powiedział PAP Andrzej Stroka, malarz i współwłaściciel - wraz z Niną Rozwadowską - Galerii Grafiki i Plakatu.

Według Stroki "akwarele i gwasze, owe pejzaże o niezaprzeczalnej urodzie, stanowiły dla Jana Cybisa bazę, podstawę do późniejszych obrazów olejnych na płótnie, które powstawały w pracowni artysty. Cybis lubił do ostatniej chwili poprawiać obrazy. W 1964 r. artysta miał dużą wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie i niemal do końca podmalowywał obrazy, dopóki komisarz wystawy przed samym jej otwarciem mu tego nie zabronił".

Prace obecnie eksponowane są - zdaniem Stroki - bardzo charakterystyczne dla stylu artysty, rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka. "Choć obrazy Cybisa obecnie na rynku sztuki, w obrocie aukcyjnym czy galeryjnym, pojawiają się bardzo rzadko, to trzeba powiedzieć, że nazwisko tego twórcy jest jednym z najważniejszych w historii polskiej sztuki i jeśli chodzi o znaczenie i wartość artystyczną, jest równorzędne z takimi modnymi nazwiskami twórców, jak Nowosielski, Winiarski, Gierowski i - coraz bardziej Tarasin i Dominik" - mówił Stroka. "Bieżąca wystawa przypomina twórczość tego znakomitego malarza" - dodał.

Jan Cybis, malarz i rysownik, pedagog i publicysta, czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30-ych i sztuce powojennej urodził w 1897 r., zmarł w 1972 r.

1 września 1951 r. na fali represji, które w okresie socrealizmu dotknęły środowisko polskich artystów, został usunięty ze stanowiska profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez pięć kolejnych lat artysta nie uczestniczył w wystawach, muzea wstrzymały zakupy jego prac. Represje nie złamały artysty. Jeszcze za życia jego twórczość zaliczona została do najważniejszych osiągnięć polskiego malarstwa XX wieku.

Potwierdzeniem szczególnego miejsca w powojennej historii polskiej sztuki było ustanowienie w 1973 r. przez Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków corocznej nagrody im. Jana Cybisa. Twórczość artystyczna i działalność pedagogiczna wybitnego malarza kolorysty wywarły bowiem znaczący wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Cybis był również głównym inicjatorem reaktywowania ZPAP po II wojnie światowej.

Ekspozycja prac artysty w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie przy ul. Hożej 40 w Warszawie potrwa do 5 maja 2019 r. (PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL