Kultura i sztuka po 1989 roku

17.09.2019

Pięć premier w nowym sezonie Wrocławskiego Teatru Współczesnego

W nowym sezonie artystycznym we Wrocławskim Teatrze odbędzie się pięć premier. Pierwsza spektakl pt. „CICHO” - inspirowany historiami mieszkających we Wrocławiu Ukraińców - zostanie pokazany w 28 października.

Październikowa premiera to koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Układ Formalny. Bohaterem „CICHO” jest Ihor/Igor – Ukrainiec, który chodzi od polskiej szkoły. „Losy głównego bohatera inspirowane są historiami żyjących we Wrocławiu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej” - wskazała rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska.

Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej adresowane jest do młodzieży, a jego pokazom będą towarzyszyć warsztaty poświęcone grupowym mechanizmom reakcji na inność. Spektakl ma być prezentowany nie tylko na deskach wrocławskiego teatru, ale również w szkołach Dolnego Śląska.

Kolejna premiera odbędzie się w grudniu. Wrocławski teatr wystawi spektakl „Jutro przypłynie królowa” w reżyserii Piotra Łukaszczyka według książki Macieja Wasielewskiego. Fabuła osadzona jest w realiach wyspy Pitcairn leżącej na Pacyfiku. „To opowieść o mikroświecie stworzonym przez mężczyzn, którzy wprowadzili na wyspie prawo do kazirodztwa, gwałtu i pedofilii. Okazało się, że raj był piekłem, w którym akty bezwzględnego zła usprawiedliwiano tradycją i rodzimym obyczajem” - wyjaśniono w zapowiedzi dla prasy.

Z kolei w luty 2020 r. widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Pogłosy” - debiut dramaturgiczny prozaika Wita Szostaka. Przedstawienie wyreżyserują Marek Fiedor i Tomasz Hynek.

Wit Szostak podkreślił, że „Pogłosy” od początku były pomyślane jako eksperyment z teatralną formą. „Interesowało mnie, czy możliwe jest zbudowanie dramaturgii poprzez zderzanie słów, a nie poprzez postaci i konflikty pomiędzy nimi (...) Osobami dramatu stają się tu słowa: zmieniają się, odkształcają, wchodzą w relacje, które je przemieniają. Tu rodzą się napięcia: opowieści i słowa kluczą, gubią się, odnajdują, szukają sensu” - mówił, cytowany w materiale prasowym.

W maju zostanie wystawiona sztuka „Nagasaki” według powieści Erica Faye. Tematem przedstawienia w reżyserii Pawła Kamzy jest bezdomność w jej różnych wymiarach.

Piątym premierą, będzie spektakl o nieujawnionym dotąd tytule. Drzycimska poinformowała, że przedstawienie zostanie pokazane w kwietniu, a jego reżyserem będzie Paweł Miśkiewicz.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL