Kultura i sztuka po 1989 roku

29.11.2017

Podsumowano rok działania programu operatorkultury.pl

2,3 tys. dzieci i młodzieży uczestniczących w projektach zwiększających ich kompetencje kulturowe, 400 nauczycieli i animatorów edukowanych podczas warsztatów i szkoleń – to tegoroczny efekt programu operatorkultury.pl w woj. śląskim.

To wieloletni program Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo młoda kultura”.

Realizatorzy przedsięwzięcia skupiają swoje działania na edukacji kulturowej dzieci i młodzieży oraz współpracy sektora kultury i oświaty. Podczas środowej konferencji w Katowicach podsumowano tegoroczną edycję programu. Za pomocą mikrograntów sfinansowano wiele lokalnych działań edukacyjnych, organizowano szkolenia i spotkania sieciujące, wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach prowadzono badania edukacji kulturowej. Łączna suma wsparcia to 62 tys. zł.

Jak poinformował PAP koordynator projektu operatorkultury.pl Maciej Zygmunt, wśród wielu ciekawych inicjatyw była m.in. zrealizowana w Częstochowie z udziałem dzieci niewidomych i słabowidzących, które tworzyły książkę. W Bytomiu ingerowano w przestrzeń miejską projektem „Mikropokoje”. „Dzieci wypełniały ustawiony w tym celu kontener swoimi pracami plastycznymi dotyczącymi pokoju na świecie. Chodziło o pokazanie, że zaczynamy od naszego najbliższego otoczenia” – wyjaśnił Maciej Zygmunt.

Operatorkultury.pl to kompleksowe trzyletnie zadanie, rozpisane na lata 2016-2018. Jego ideą jest propagowanie nowoczesnych form edukacji kulturowej oraz świadomości, iż stanowi ona jedno z najważniejszych narzędzi budowania demokratycznego społeczeństwa opartego na otwartości, tolerancji i solidarności, a przy tym wspierającego twórczy eksperyment.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL