Kultura i sztuka po 1989 roku

26.03.2018

Polska na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

W poniedziałek rozpoczynają się Bologna Children’s Book Fair, największe międzynarodowe targi książek dla dzieci. Polskie książki - "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo oraz "Wytwórnik górą!" Magdaleny Matoso otrzymały wyróżnienia Bologna Ragazzi Award.

Na tegorocznych targach - 55. Bologna Children’s Book Fair - książki dla dzieci prezentuje blisko 1400 wystawców z całego świata; targi corocznie odwiedza ponad 26 tys. osób. Gościem honorowym imprezy są w tym roku Chiny.

Na polskim stoisku narodowym przygotowanym przez Instytut Książki swoje tytuły pokazuje 28 wystawców specjalizujących się w książkach dla dzieci. Są wśród nich wielkie oficyny wydawnicze, jak Nasza Księgarnia czy Media Rodzina, jak i te najmniejsze – na przykład wydawnictwo Wolno. Prezentowane są też książki wyróżnione i nagrodzone w konkursie "Książka roku", organizowanym przez polską sekcję IBBY.

Bologna Ragazzi Award - prestiżowa, międzynarodowa nagroda jest przyznawana co roku podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci. Polscy artyści od lat znajdują się wśród laureatów nagrody (m.in. Iwona Chmielewska, Marta Ignerska i Urszula Palusińska).

W tym roku wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii "fiction" otrzymała książka "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format). "Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności" - podało wydawnictwo Format, które książkę opublikowało.

W kategorii "Art, architekture and design" wyróżniono książkę "Wytwórnik górą!" portugalskiej projektantki graficznej Magdaleny Matoso opublikowaną w Polsce przez Wydawnictwo Wytwórnia. "Wytwórniki" to seria autorskich zeszytów kreatywnych, książki, które są dla czytelnika zaproszeniem do rysowania. W nagrodzonej książce znajduje się kolekcja ilustracji, których motywem przewodnim jest góra. Naszym zadaniem jest dokończyć rozpoczęte przez autorkę rysunki. Opublikowana przez Wytwórnię książka została przetłumaczona z portugalskiego przez Jakuba Jankowskiego.

Targi potrwają do czwartku 29 marca.

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL