Kultura i sztuka po 1989 roku

09.03.2018

Ponad 20 wydarzeń na festiwalu "Underground/Independent" w Białymstoku

Ponad 20 wydarzeń: wystaw, koncertów, pokazów filmów, warsztatów i spotkań z artystami złożą się na rozpoczęty w piątek wieczorem festiwal kultury niezależnej "Underground/Independent" w Białymstoku. Impreza potrwa do 18 marca.

Jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK), festiwal ma przybliżać kulturę niezależną młodszym i starszym białostoczanom. Wydarzenia odbywać się będą w dwa weekendy: 9-11 marca oraz 16-18 marca.

Festiwal otworzyło odsłonięcie muralu, który powstał we foyer kina Forum. Mural powstawał kilka dni, jego autorem jest Martin Hoffman z berlińskiego kolektywu Selfmadecrew Berlin, który do tworzenia murali wykorzystuje taśmę przemysłową. Na ścianie artysta wykleił kamerę filmową.

"Taśma układa się w kształt skrzydeł ptaka lub anioła, a symbolizująca życie kamera wznosi się na nich" - opisał swoją pracę Hoffman. Dodał, że kamera nawiązuje też do związanego z tym miejscem niezależnego kina, undergroundowych projektów filmowych.

W piątek wieczorem otwarto też wystawę komiksów "Bajka na końcu świata" Marcina Podolca, o przygodach Wiktorii i psa Bajki, które przemierzają przez świat po wielkim wybuchu w poszukiwaniu rodziców. Natomiast w kawiarni Fama swoje komiksy zaprezentuje też kolektyw Dream Team, w którego skład wchodzą rysujące dziewczyny.

Zaplanowano też pokazy filmów. Będzie można obejrzeć m.in. film poświęcony budownictwu mieszkalnemu w Polsce po 1956 roku - "Bloki" w reżyserii Konrada Królikowskiego. Zostanie pokazany też film dokumentalno-animowany o kultowym klubie muzyczny "Fugazi", który w 1992 roku działał w Warszawie. Jak mówią organizatorzy, film przedstawia "krótką i burzliwą historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce".

Wśród muzycznych propozycji znalazł się występ jednego - jak mówią organizatorzy - z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, zespołu BNNT. Wystąpi też młody zespół Niemoc czy Elektryczny Węgorz.

"Underground/Independent" to także warsztaty. W tym roku dzieci będą mogły nauczyć się robić plakaty filmowe i murale z taśmy; seniorzy będą uczyć się tatuowania. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL