Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2019

Ponad 50 wydarzeń w ramach festiwalu Akademia Gitary

30 polskich i zagranicznych artystów oraz ponad 50 wydarzeń w 25 miejscowościach złoży się na tegoroczną edycję festiwalu Akademia Gitary. Festiwal rozpocznie się 22 sierpnia, ale przedsmak tegorocznej edycji, mieszkańcy Poznania mogą poczuć już w ten weekend.

Jak wskazali organizatorzy wydarzenia, motywem przewodnim i hasłem tegorocznej, 12. edycji Akademii Gitary jest „muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany”. Inspiracją dla twórców festiwalowego programu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w Poznaniu na początku lipca.

„Nasza przyjaźń z Bałkanami trwa już od wielu lat, chętnie zapraszamy artystów z tego regionu świata. W tym roku jest jednak okazja, aby po raz pierwszy bardziej się na nim skoncentrować” – podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu, profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Łukasz Kuropaczewski.

Jak dodał, tegoroczną edycję Akademii Gitary zainauguruje seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22 sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Dzień później Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, zaś 24 sierpnia artyści zaprezentują się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Podczas inauguracyjnych koncertów Łukaszowi Kuropaczewskiemu towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz - utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą św. Marcina, artyści wykonają kompozycje z epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się takie utwory jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha.

W ramach festiwalu wystąpi także m.in. Davide Giovanni Tomasi, Adriano del Sal, Jagoda Świdzińska, Pełech Horna Duo czy Michał Sobierajski. W ponad 50 wydarzeniach udział ma wziąć 30 polskich i zagranicznych artystów.

„Staramy się prezentować gitarę w różnych wydaniach - tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego nigdy nie narzekamy na frekwencję. Instrumentem wiodącym jest zawsze najszlachetniejsza moim zdaniem gitara klasyczna. Podczas festiwalu nie brakuje jednak również gitary jazzowej oraz w wydaniu flamenco, rockowym, a nawet popowym” – zaznaczył Kuropaczewski.

31 sierpnia odbędzie się też tradycyjny Happening Gitarowy w parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. Poprzedzą go trzydniowe Otwarte Warsztaty Gitarowe w Kontener Art. Uczestnicy happeningu wykonają wspólnie utwór „Prawy do Lewego” Gorana Bregovića, do którego słowa napisała polska wokalistka Kayah. Po jego zakończeniu odbędzie się koncert Tsigunz Fanfara Avantura.

W tym roku artyści Akademii Gitary pojawią się w 25 miejscowościach, nie tylko w regionie. Po inauguracji w trzech katedrach - w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu - festiwal zawita m.in. do Czarnkowa, Jarocina, Szamotuł, Kalisza, Kórnika, Lubonia i Środy Wielkopolskiej. Wydarzenia festiwalowe mają charakter otwarty, a wstęp na koncerty jest darmowy.

Mimo że Akademia Gitary formalnie ruszy 22 sierpnia, przedsmak imprezy poznańska publiczność będzie mogła poczuć już w ten weekend, w ramach trwającego w Poznaniu XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL