Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2017

Ponad 500 tys. zł dotacji dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ponad 500 tys. zł dotacji zyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu "Kultura cyfrowa 2017", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę portalu prezentującego wirtualne zasoby muzeum.

Jak poinformowała PAP Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu, nowoczesny portal DIGITEX.cmwl.pl prezentować będzie najciekawsze i najcenniejsze obiekty nie tylko z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ale także jego partnerów – Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi.

Dotacja umożliwi zakup specjalistycznego sprzętu do digitalizacji zbiorów – aparatu z matrycą o wysokiej rozdzielczości, kompletu obiektywów i filtrów oraz komputera z oprogramowaniem i serwera.

Zdigitalizowanych zostanie ponad 28 tys. obiektów, do których każdy użytkownik internetu będzie miał bezpłatny dostęp. Dzięki zastosowanej technologii każdy odbiorca będzie mógł bardzo dokładnie obejrzeć dany obiekt – począwszy od szczegółów splotu aż do detali spodniej strony czy podszewki.

Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata, a jego główne cele to, oprócz prezentacji cyfrowych zasobów, tworzenie i udostępnianie widzom cyfrowych wersji rzeczywistych ekspozycji oraz prezentacji tematycznych tworzonych specjalnie na potrzeby portalu.

Istotnym elementem realizowanego projektu ma być tworzenie interaktywnych zasobów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystając z aplikacji, mini-gier czy quizów najmłodsi będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle włókienniczym i tkaninie artystycznej.

Jak informuje Baranowska całkowity koszt projektu to ponad 650 tys. zł. Dotacja wynosi dokładnie 502 037 zł. Pozostała kwota - ok. 150 tys. zł zostanie przekazana z budżetu miasta. (PAP)

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL