Kultura i sztuka po 1989 roku

26.06.2018

Ponad 60 pisarzy weźmie udział w Miesiącu Spotkań Autorskich we Wrocławiu

Ponad 60 pisarzy weźmie udział w organizowanym po raz ósmy we Wrocławiu Miesiącu Spotkań Autorskich. Impreza gromadzi pisarzy z Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski oraz jednego z krajów, który jest gościem honorowym festiwalu - w tym roku będzie to Turcja.

Festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się równolegle w dwóch czeskich miastach - Brnie i Ostrawie, słowackich Koszycach, we Lwowie na Ukrainie oraz we Wrocławiu. Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 2000 r. w Brnie, po kilku edycjach stał się imprezą międzynarodową.

„Festiwal to duże wyzwanie dla autorów, którzy zostają poddani artystycznej próbie rozmowy z czytelnikami ponad własnym językiem. Podróżując po czterech, różniących się od siebie miastach, prezentują przed rożnymi publicznościami swoje teksty, często nietłumaczone na język danego kraju” – mówił na konferencji prasowej dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Ireneusz Grin.

Festiwal został podzielony na dwie linie programowe. Pierwsza to spotkania z autorami czeskimi, słowackimi, ukraińskimi lub polskimi, a po nich spotkania z gościem z Gruzji. Podczas każdego ze spotkań zaproszeni pisarze będą czytać fragmenty swoich najnowszych publikacji. W przypadku pisarzy zagranicznych będą one symultanicznie tłumaczone na język polski.

Festiwal zainauguruje spotkanie z autorem reportaży specjalizującym się w problematyce tureckiej Witoldem Szabłowskim, które odbędzie się w poniedziałek w Mediatece. Tuż po nim z czytelnikami spotka się pierwszy z pisarzy gruzińskich Tuna Kiremitci.

Wśród gości z Ukrainy, Czech i Słowacji w spotkaniach wezmą udział m.in. Dmytro Łazutnin, Wictoria Amelina, Vratislav Manak, Dusan Vicen, Ivana Dobrakovova czy Petra Dvorakova.

Do Wrocławia przyjedzie łącznie 31 twórców literatury tureckiej. Będą to poeci, powieściopisarze, noweliści i dramaturdzy, wśród nich m. in.: Nedim Gursel, Oya Baydar, Ozgur Mumcu, Sebnem Isiguzel, Murat Ozyasar, Gaye Boralioglu, Tarik Tufan, Iskender Pala.

Jak zapowiedziała Sylwia Filipowicz, turkolożka i literaturoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, spotkania ukażą różnorodność literatury tureckiej. „Współczesne kierunki literackie obecne w literaturze tureckiej nieszczególnie różnią się od tych europejskich. Natomiast wciąż pozostaje w niej coś typowo tureckiego, wciąż widać tu tradycje muzułmańskie, czy też tradycje bliskowschodnie. Podczas spotkań autorskich swoje teksty zaprezentują przedstawiciele różnych pokoleń, a także wielu poetów, gdyż poezja jest mocno zakorzeniona w tradycji tureckiej” – mówiła Filipowicz.

Spośród polskich pisarzy z czytelnikami spotkają się m.in. z Olga Tokarczuk, Wioletta Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ziemowit Szczerek, Paweł Sołtys, Krzysztof Varga, Katarzyna Boni, Jacek Inglot czy Mariusz Czubaj.

Spotkania będą odbywać się codziennie, do 1 sierpnia. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL