Polska po 1989 roku

03.01.2017

Porozumienie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa z dwoma muzeami

Prof. Jacek Purchla. Fot. PAP/J. Kamiński Prof. Jacek Purchla. Fot. PAP/J. Kamiński

Przybliżanie historii i kultury Krakowa mieszkańcom miasta i turystom to cel porozumienia podpisanego we wtorek przez przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Towarzystwo zostało oficjalnym partnerem obu muzeów, co oznacza, że będzie wspierać Muzeum Narodowe i Muzeum Historyczne merytorycznie, udostępniać wydawnictwa, popularyzować dorobek tych placówek, pomagać w organizacji wydarzeń i w konstruowaniu „narracji” o Krakowie.

Porozumienie podpisali prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Prof. Jacek Purchla, przypominając dzieje obchodzącego 120-lecia Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, mówił, że gromadziło ono i wciąż skupia ludzi, którzy kochają Kraków i mają o mieście "coś do powiedzenia".

Towarzystwo będzie wspierać merytorycznie Muzeum Narodowe i Muzeum Historyczne, udostępniać wydawnictwa, popularyzować dorobek tych placówek, pomagać w organizacji wydarzeń i w konstruowaniu „narracji” o Krakowie.

"Przez dziesięciolecia Towarzystwo było sumieniem Krakowa w wymiarze konserwatorskim" – mówił prof. Purchla. Dodał, że wielokrotnie jego członkowie zajmowali jasne stanowisko w sprawie krakowskich zabytków i obiektów istotnych dla jego tożsamości, jak chociażby w sprawie dawnego hotelu Cracovia, który ma się stać jednym z oddziałów Muzeum Narodowego. "W 1896/97 r. tu w Krakowie grupa niezwykłych ludzi (tworzących Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - PAP) dała dowód na to, co nazwę +kulturą odpowiedzialności+. Nie ma demokracji bez kultury odpowiedzialności. (…) Towarzystwo budowało i buduje kapitał społeczny, bez którego dzisiaj trudno mówić również o muzeach i muzealnictwa" – podkreślił prof. Purchla.

Dodał, że muzea potrzebują "nieustająco zmieniającej się narracji", a Towarzystwo chce ją współtworzyć.

Jak zauważył dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej, choć jest ono muzeum narodowym, to równocześnie jest instytucją bardzo wrośniętą w miasto i otwartą na współpracę. "Działania Towarzystwa – popularyzatorskie i wydawnicze są doskonałą płaszczyzną dla opracowywania, ale i +sprzedawania+ dziedzictwa krakowskiego, które znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego" – mówił dziennikarzom Betlej.

"Muzea dzisiaj funkcjonują nie tylko dzięki temu, że mają zbiory, ale przede wszystkim dzięki temu, że posiadają zaplecze społeczne" - podkreślił podczas uroczystości dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Mówił, że współpraca z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa pozwoli na rozpoznanie, czym "muzeum powinno być i jak powinno przemawiać do odbiorców", a dzięki podpisanemu porozumieniu możliwy będzie partnerski udział w projektach badawczych realizowanych przez tę organizację.

Obchodzące 120-lecie istnienia Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa jest jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych. Jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków miasta, troska o ich stan i ochronę. Wśród założycieli Towarzystwa byli m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Friedlein czy Stanisław Estreicher.

Muzeum Narodowe w Krakowie, założone w 1879 r. obecnie jest największym polskim muzeum, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, powstałe w 1899 r. jest najstarszym polskim muzeum miejskim - prezentuje historię Krakowa od średniowiecza do współczesności. (PAP)

wos/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL