Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2018

Portret księżniczki Marii Stuart pędzla van Dycka na aukcji Christie's

Portret księżniczki Marii, córki króla Karola I, namalowany przez flamandzkiego malarza Antoona van Dycka trafi w grudniu na aukcję w londyńskim domu Christie's. Szacuje się, że obraz zostanie sprzedany za cenę od 5 do 8 mln funtów szterlingów.

Jak poinformowała agencja Reutera, portret jednej z córek króla Karola I pędzla Antoona van Dycka ma w grudniu trafić na aukcję "Starzy mistrzowie" w Londynie po tym, jak przez prawie 30 lat był własnością prywatnego kolekcjonera.

Sir Antoon van Dyck (1599-1641) - jak napisał Reuter - "najbardziej znany portrecista swoich czasów", ukończył obraz w 1641 r., aby uczcić małżeństwo dziewięcioletniej księżniczki Marii Stuart z Wilhelmem II Orańskim. Zaledwie kilka miesięcy później flamandzki artysta zmarł w Londynie w wieku 42 lat.

Clementine Sinclair, która kieruje aukcją "Starych mistrzów" w londyńskim domu Christie's powiedziała, że "obraz jest wyjątkowo dobrze zachowany i nosi wyraźne ślady dzieła malowanego wykazywał wyraźne oznaki pomalowania go z życia.

"To moment, pod koniec kariery van Dycka, (...) w którym malarz znajdował się u szczytu swoich umiejętności" - podkreśliła.

Po raz ostatni portret ten dom aukcyjny Christie's sprzedał w 1989 r. Obecnie szacuje się, że obraz van Dycka osiągnie cenę od 5 do 8 mln funtów szterlingów.

Przed londyńską aukcją, która odbędzie się 6 grudnia, portret Marii Stuart będzie prezentowany w Nowym Jorku.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL