Kultura i sztuka po 1989 roku

08.12.2018

Poznań: ponad 101 tys. zł przyniosła aukcja na budowę Domu Autysty

101,7 tys. zł udało się zebrać w trakcie sobotniej Aukcji dla Domu zorganizowanej w Poznaniu na rzecz budowy placówki dla dorosłych osób z autyzmem. Najwyższe ceny osiągnęły obrazy Wilhelma Sasnala i Ewy Kuryluk.

W trakcie imprezy zorganizowanej przez Fundację Dom Autysty w Centrum Kultury Zamek zlicytowano ponad 110 prac; dzieła na aukcję przekazali m.in. przekazali m.in Ewa Kuryluk, Honza Zamojski, Ryszard Kaja czy Wilhelm Sasnal.

Założona przez rodziców osób z autyzmem fundacja niedługo rozpocznie budowę pierwszej w Poznaniu placówki dla dorosłych, niesamodzielnych autystów.

"Licytowane były obrazy, fotografie, rzeźby, a także – w tym roku po raz pierwszy – plansze z komiksów. Najwyższe ceny osiągnęły obrazy Wilhelma Sasnala – 7,5 tys. zł oraz Ewy Kuryluk - 7 tys. zł. Specjalnie na licytację pracę +Dom+ namalował prof. Marek Jakuszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który brał udział w aukcji. Obraz został sprzedany za 4,2 tys. zł" – poinformował w sobotę prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski.

Cena wywoławcza wszystkich prac wynosiła 100 zł. Także przed rokiem wpływy z aukcji przekroczyły 100 tys. zł.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

W październiku marszałek województwa wielkopolskiego podpisał z władzami fundacji umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy placówki. Koszt realizacji inwestycji wyniesie niemal 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 2 mln zł. W ubiegłym roku poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki.

Budowa Domu Autysty ma ruszyć wiosną 2019 roku, a pierwszych domowników placówka przyjmie za dwa lata. Docelowo w obiekcie zamieszka kilkunastoosobowa grupa dorosłych osób z autyzmem. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL