Kultura i sztuka po 1989 roku

17.03.2019

Pozytywne recenzje po premierze „Króla Rogera” Szymanowskiego

Opera „Król Roger” Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, której premiera odbyła się w sobotę w Sztokholmie, w Operze Królewskiej, zebrała w niedzielę bardzo dobre recenzje i przedstawiana jest w Szwecji jako wydarzenie sezonu.

"Nareszcie możemy usłyszeć to muzyczne arcydzieło" - napisał w niedzielę recenzent gazety "Svenska Dagbladet", podkreślając, że Szwedzi na premierę opery Szymanowskiego musieli czekać blisko sto lat.

W podobnym tonie wyraził się krytyk Szwedzkiego Radia, żałując, że nie została ona pokazana w Szwecji wcześniej. "Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że produkcja ma niesamowicie mocną obsadę" - podkreślił.

W postać tytułowego króla Rogera wcielił się polski baryton Łukasz Goliński, a rolę królowej Roksany odtwarza Szwedka Elin Rombo. Jak przyznała szwedzka śpiewaczka, nauka języka polskiego była dla niej "dużym, ale interesującym wyzwaniem".

"To ciekawa i twórcza interpretacja" - napisał o reżyserii Trelińskiego autor recenzji w gazecie "Dagens Nyheter". Inscenizacja jest opowieścią o spotkaniu człowieka ze swoim sobowtórem, z "naszym mrocznym ja, które stoi po drugiej stronie lustra".

Publicysta żałuje jednak, że sztokholmska publiczność nie miała okazji zobaczyć wcześniej opery Szymanowskiego także w tradycyjnej wersji.

Prapremiera "Króla Rogera" miała miejsce w 1926 roku w Warszawie. Libretto do opery napisał kuzyn Szymanowskiego Jarosław Iwaszkiewicz. Szwedzka premiera została przygotowana we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie.

W Sztokholmie w związku z premierą dzieła Szymanowskiego odbywa się także szereg imprez towarzyszących, wykładów oraz spotkań z autorami tej inscenizacji opery.

Premierę "Króla Rogera" zarejestrowało Szwedzkie Radio. Muzyka z opery jest dostępna dla słuchaczy na stronie internetowej tej rozgłośni.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ fit/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL