Kultura i sztuka po 1989 roku

25.09.2019

Prapremiera „Yemayi – Królowej Mórz” w Operze Wrocławskiej – 1 października

Opera Zygmunta Krauzego „Yemaya – Królowa Mórz” to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Prapremiera spektaklu - adresowanego zarówno do widzów dorosłych, jak i dzieci - odbędzie się 1 października.

Zygmunt Krauze napisał tę operę na specjalne zamówienie Opery Wrocławskiej. „Yemaya to moja siódma opera, po kompozycji sześciu poprzednich bardzo chętnie przyjąłem zaproszenie do napisana trochę lżejszego utworu. To spektakl, który w sensie muzycznym jest bardziej przystępny” - powiedział w środę podczas konferencji prasowej kompozytor.

Autorka libretta Małgorzata Sikorska-Miszczuk podkreśliła, że inspiracją była myśl, że człowiek może zawsze wybrać: „czy będzie konfrontował się ze światem, czy ucieknie pod wodę, do podwodnego świata”.

Tytułowa Yemaya to bogini pojawiająca się w afrykańskich oraz afroamerykańskich wierzeniach religijnych. Sikorska-Miszczuk podkreśliła, że kult Yemayi kwitnie również współcześnie. „To bogini-matka, opiekunka; bóstwo związane z oceanem” - mówiła.

Dodała, że napisane przez nią libretto to baśniowa historia o chłopcu, który trafia do podwodnego królestwa rządzonego przez Yemayę. „Ale jednocześnie ta historia ma współczesne konotacje, mówi o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat” - mówiła.

Reżyser spektaklu Hanna Marasz również zwróciła uwagę na wielowątkowość opowieści. „Jest tu mowa o skutkach wojny, oddziaływaniu człowieka na przyrodę, o trudnych relacjach, czy stracie bliskiej osób” - wyjaśniła.

Prapremiera spektaklu „Yemaya – Królowa Mórz” odbędzie się 1 października.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL