Kultura i sztuka po 1989 roku

16.09.2016

Prawykonanie Mszy ku czci św. Wojciecha z partią na 966 wiernych

"Missa in honorem Sancti Adalberti" (Msza ku czci św. Wojciecha) zostanie wykonana w sobotę w poznańskiej Farze. Jest to kompozycja przeznaczona na chór, instrumenty i 966 wiernych.

Twórcą dzieła powstałego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski jest Łukasz Urbaniak, a pomysłodawcą wydarzenia - poznański dyrygent, dyrektor Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że "Missa in honorem Sancti Adalberti” jest pierwszą w historii polskiej muzyki mszą ku czci św. Wojciecha. Została skomponowana na chór, instrumenty dęte blaszane, kotły i dzwony rurowe. W rolę wykonawcy wcieli się też 966-osobowa publiczność.

„Zapisana w specjalnej partyturze partia wiernych obejmuje m.in. szept, recytację, śpiew, używanie dzwonków, papieru, imitację szumu wiatru czy padającego deszczu” – poinformowała w imieniu organizatorów koncertu Katarzyna Banaszak.

Poznańskim Chórem Kameralnym pokieruje Bartosz Michałowski. Jak podkreślił, "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest najprawdopodobniej pierwszym w historii polskiej muzyki utworem, w którym publiczność staje się współwykonawcą. Dodał, że to także jedno z nielicznych tego typu dzieł w światowej literaturze muzycznej.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają: by wziąć czynny udział w koncercie, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne. Specjalną instrukcję oraz potrzebne materiały uczestnicy mogą znaleźć na stronie missa966.pl. Tam też można zarejestrować swój udział w wydarzeniu.

Powstanie i prawykonanie dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis.(PAP)

rpo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL