Inne

21.05.2013 aktualizacja 19.07.2016

Premiera "Cyberiady" Krzysztofa Meyera w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Premierę opery "Cyberiada" Krzysztofa Meyera z librettem kompozytora na podstawie opowiadań Stanisława Lema zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Dzieło czekało na swoją sceniczną premierę w kraju 43 lata. Polska prapremiera fantastycznej opery komicznej w trzech aktach, która ukończona została w 1970 roku, wpisuje się w obchody jubileuszu 70. urodzin kompozytora. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Słowiński, reżyserem i choreografem jest Ran Arthur Braun.

"O dziwo +Cyberiada+ nie miała dotąd polskiej prapremiery. Była pokazywana w operze w niemieckim Wuppertalu w 1986 roku, w Polsce doczekała się wyłącznie telewizyjnej realizacji I aktu. To było w 1971 roku, po czym o operze zapomniano" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Teatru Wielkiego w Poznaniu Anna Kochnowicz.

"Kiedy współpracujący z naszym teatrem Ran Arthur Braun usłyszał że jest możliwość przygotowywania inscenizacji wpadł w zachwyt; on jest wielkim miłośnikiem Lema" - dodała.

Obecny na konferencji Krzysztof Meyer przyznał, że początkowo libretto miał napisać sam Lem. Jak stwierdził, wcześniej przymierzał się do stworzenia operowej wersji "Tanga" Sławomira Mrożka.

"Bardzo lubię tę sztukę i zwierzyłem się z tego projektu Stanisławowi Lemowi. Lem powiedział: na co ci +Tango+, z tego nic nie wyjdzie, ja ci dam coś lepszego, może nawet napiszę libretto. I dał mi +Cyberiadę+. Zachwyciłem się jego książką" - powiedział.

"Z tej współpracy nic nie wyszło, bo ja wyjechałem na studia do Paryża, Lem był bardzo zajęty. Umówiliśmy się, że to libretto ja napiszę. W dużej mierze pozmieniałem tekst Lema, do trzeciego aktu wziąłem +Przyjaciela Automateusza+ z +Bajek robotów+" - dodał.

W tym sezonie Teatr Wielki pokaże operę trzykrotnie.

Krzysztof Meyer urodził się w 1943 roku. Studiował kompozycję w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Uzupełniające studia w zakresie kompozycji i gry na fortepianie odbywał w Paryżu. W jego dorobku znajdują są m.in. opery, oratorium, symfonie oraz koncerty na różne instrumenty. W poznańskim Teatrze Wielkim prezentowano wcześniej współtworzoną przez niego operę Dymitra Szostakowicza "Gracze" (2005) i operę dziecięcą "Klonowi bracia" (1990).(PAP)

rpo/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL