Rok 1968

10.03.2018

Premiera monodramu "Ida Kamińska" w Teatrze Żydowskim - w czwartek

Monodram "Ida Kamińska" w Teatrze Żydowskim Monodram "Ida Kamińska" w Teatrze Żydowskim

Szczepkowska jest świetną aktorką; ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską; jest tak samo krucha - powiedziała PAP Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyser nowego spektaklu Teatru Żydowskiego. Premierę monodramu "Ida Kamińska" zaplanowano na 15 marca.

"Ida Kamińska" to jeden ze spektakli przygotowanych przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w związku z 50. rocznicą Marca '68.

Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer napisała swój scenariusz na podstawie sztuki Henryka Grynberga pt. "Mój teatr". Rolę wybitnej żydowskiej aktorki powierzyła Joannie Szczepkowskiej.

Swoją decyzję obsadową uzasadniła w środę w rozmowie z PAP: "Szczepkowska jest świetną aktorką - i to było jedyne kryterium wyboru". "A przy tym ma wszystkie walory, by zagrać Idę Kamińską - jest tak samo krucha" - dodała.

"Ida Kamińska była wspaniałą aktorką i dobrym człowiekiem. Poznałyśmy się już po jej wyjeździe z Polski. Ona stworzyła podwaliny pod całą kulturę powojenną Żydów w Polsce" - podkreśliła Tencer.

"A w ogóle o tym, że była fascynującą osobą - nie trzeba mówić - bo wszyscy o tym wiedzieli. Reżyserowała, tłumaczyła sztuki, jedyna polska aktorka, która zdobyła nominację do Oscara" - dodała.

Dyrektor Teatru Żydowskiego zaznaczyła, że "pamięta o Idzie całe życie", a będąc teraz dyrektorem Teatru Żydowskiego kontynuuje "jak gdyby jej tradycję i pamięć - podobnie jak Szymona Szurmieja, który był 45 lat dyrektorem tego teatru".

Gołda Tencer w rozmowie z PAP poinformowała o podpisaniu stałej współpracy z Teatrem im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. "Wczoraj byłam w Łodzi. I muszę powiedzieć o wielkim wydarzeniu. Byli wczoraj obecni pani prezydent Hanna Zdanowska, pan dyrektor Krzysztof Dudek, pan dyrektor Andrzej Bart - i podpisaliśmy umowę o współpracy z łódzkim Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka. Po latach Teatr Żydowski wraca do swoich korzeni i będzie raz w miesiącu grał w Łodzi" - mówiła Gołda Tencer.

"Cieszę się, bo Łódź jest też moim rodzinnym miastem. I do tego teatru jako dziecko i młoda osoba chodziłam zawsze jak tylko Teatr Żydowski przyjeżdżał, a przyjeżdżał bardzo często. Wtedy siadywaliśmy na drugim balkonie, już nie ma tego balkonu niestety, ale wczoraj siedząc tam, miałam wrażenie, że na scenie tego teatru były jak gdyby dybuki i dusze naszych aktorów, którzy tam grali" - wyjaśniła.

"Spektakl +Ida Kamińska+ zagramy w Łodzi 27 marca - w Międzynarodowy Dzień Teatru" - zapowiedziała reżyser.

Spektakl opowiada o "marcowej emigrantce" - wieloletniej dyrektor artystycznej Teatru Żydowskiego - Idzie Kamińskiej. W powszechnej opinii krytyków "była wybitną artystką teatralną i filmową", jak dotąd jedyną polską aktorką, która otrzymała nominację do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Otrzymała ją w 1967 r. za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa.

"Miała 5 lat, kiedy pierwszy raz stanęła na scenie. Odtąd teatr stał się jej domem z oknami otwartymi na świat. Bo wszędzie, Nowy Jork czy Tel-Awiw, Londyn czy Paryż, Wrocław czy Łódź – gdy tylko się pojawiała, widziano w niej wielką aktorkę, znakomitą reżyserkę" - czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

Ida Kamińska (ur. 4 września 1899 r. w Odessie, zm. 21 maja 1980 r. w Nowym Jorku) była córką aktorki Estery Racheli Kamińskiej i aktora oraz reżysera Abrahama Izaaka Kamińskiego. W latach 1949–53 była dyrektorką Teatru Żydowskiego w Łodzi, a następnie w latach 1953–55 Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i w latach 1955–68 Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Była również twórczynią spektakli. Inscenizowała sztuki nie tylko z repertuaru żydowskiego, ale także polskiego i światowego. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 r. zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Przedstawienie będzie grane w języku polskim na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie.

Scenografię zaprojektowała Izabela Chełkowska. Muzykę skomponowaną przez Pawła Szamburskiego na żywo w trakcie przedstawienia grać będą: Maurycy Idzikowski, Radek Polakowski i Paweł Szamburski.

Premiera 15 marca o g. 19.00. Kolejny spektakl - 16 marca br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL