Kultura i sztuka po 1989 roku

21.11.2019

Premiera płyty High Definition Quartet "Dziady" - w piątek

Album "Dziady" zespołu High Definition Quartet oraz twórców muzyki elektronicznej Williama Basinskiego, Krzysztofa Knittla, Roberta Richa, Christiana Fennesza i Igora Boxxa ukaże się w piątek. Płyta jest inspirowana II częścią "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Autorem koncepcji płyty jest Piotr Orzechowski "Pianohooligan". W rozmowie z PAP powiedział, że chciał zestawić dwa światy: jazz czyli akustyczną muzykę improwizowaną z muzyką elektroniczną z gatunku ambient.

Orzechowski zaznaczył, że kompozycje zaproszonych gości symbolizują sferę duchową, a partia kwartetu jazzowego - ludzką. "Chodziło mi o dualizm akustyczno-elektroniczny" - dodał.

Według Orzechowskiego, "chodzi o zejście do istoty rytuału, do tego czym on faktycznie był dla tych, którzy go realnie przeżywali, a nie o odtwarzanie jego zewnętrznych kształtów". "Prawdziwym obrzędem jest jego przeżywanie, a nie to, co możemy w nim zaobserwować” - dodał. Orzechowski wyjaśnił, że chciał odtworzyć wydarzenia z dramatu czysto muzycznie, stawiając tezę, że muzyka – a zwłaszcza muzyka improwizowana - jest do tego zdolna.

Pierwszy utwór albumu, "Upiór" oparty na wierszu Adama Mickiewicza stanowiącym prolog do "Dziadów", to szczególny moment, w którym Krzysztof Knittel i Piotr Orzechowski wspólnie improwizują, a elektronika płynnie przeplata się z brzmieniem fortepianu.

Kolejne losy bohaterów oddane są schematem wywoływania ducha przez kwartet (np. "Kocioł wódki" czy "Wianek"), i nadchodzenia kolejnych zjaw (np. "Aniołki" czy "Dziewczyna").

Na płycie występuje zespół High Definition Quartet w składzie: Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy, pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan", kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka.

Muzycy grający na instrumentach elektronicznych to Krzysztof Knittel, William Basinski (USA), Christian Fennesz (Austria), Igor Boxx i Robert Rich (USA). Za reżyserię dźwięku odpowiada Michał Kupicz. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL