Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2017

Premiera „Żniw” w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu

Spektakl „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej pokaże w sobotę Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Spektakl, nawiązujący do tradycyjnych obrzędów towarzyszących pracom rolnym, zainauguruje tegoroczny program artystyczny PTT pod nazwą „Rok Guślarzy”.

Spektakl inspirowany będzie m.in. pracami Oskara Kolberga i "Rokiem Polskim" Zofii Kossak. Poza odniesieniami do cyklu prac rolnych, do natury i życia człowieka, fabularną osią przedstawienia będzie też motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

„Kiedy szukałem inspiracji natrafiłem na książkę Zofii Kossak, która złożona jest z 12 części, z czego każda poświęcona jest jednemu miesiącowi z życia polskiej wsi. Rozdział zatytułowany +sierpień+ opowiada o pracach polnych; obyczajach na styku chrześcijaństwa i słowiańszczyzny. Wydawało mi się, że będzie to bardzo ciekawy rodzaj połączenia i ciekawa przestrzeń do budowania świata tego spektaklu” – powiedział reżyser, dramaturg spektaklu Igor Gorzkowski.

Jak dodał, bardzo ważnym elementem spektaklu będzie także muzyka autorstwa Eugeniusza Rudnika z partiami wokalnymi w wykonaniu Adama Struga. „Słowo pada w tym spektaklu w bardzo ograniczonej ilości i pada też w formie wokalu, więc zależało nam, aby muzyka potrafiła unieść ten świat. Tym bardziej, że założyliśmy, że będzie to spektakl dość ubogi scenograficznie, ażeby bardziej eksponować dramaturgię ruchu i właśnie raczej przestrzenią muzyczną ten świat dopełniać” – podkreślił Gorzkowski.

Premiera spektaklu w wykonaniu tancerzy PTT odbędzie się w sobotę w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Premiera „Żniw” zainauguruje nowy program artystyczny PTT na rok 2017 pod nazwą „Rok Guślarzy”.

„Program będzie zogniskowany wokół tradycji i obrzędów, wierzeń i mitów, guseł i zabobonów” – mówiła Pasińska. „Będzie to czas artystycznej refleksji nad współistnieniem światów: materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego; nierozerwalnym w naszej kulturze splotem wyobrażeń słowiańskich, chrześcijańskich, oraz ciągle żywych fantazmatów polskiego romantyzmu” – tłumaczyła.

„Rok Guślarzy” będzie pierwszym programem artystycznym, z czteroletniego, autorskiego cyklu Pasińskiej skoncentrowanego wokół idiomu „polski/wielko-polski”. W kolejnych latach zaplanowano: „Rok Bogów”, „Rok Wyklętych”, oraz „Rok Szyderców”. (PAP)

ajw/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL