Polska po zamachu majowym 1926-1939

21.04.2017

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Radiu Kraków jubileuszu 90-lecia

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Radiu Kraków jubileuszu 90-lecia. W specjalnym liście, odczytanym w piątek wieczorem podczas gali w Operze Krakowskiej, szef państwa nazwał rozgłośnię profesjonalnym i "lubianym medium".

Wcześniej tego samego dnia, prezydent na antenie Radia Kraków, podczas rozmowy z Maciejem Zdziarskim, nazwał stację "swoją lokalną rozgłośnią". W czasie wywiadu odpowiadał też na pytania związane z polityką międzynarodową.

W liście skierowanym do uczestników uroczystej gali w Operze Krakowskiej Andrzej Duda przypomniał, że rozgłośnia rozpoczęła działalność dwa lata po centrali w Warszawie – jako druga w odrodzonej Rzeczypospolitej. "To ona zainaugurowała codzienne transmisje hejnału z Wieży Mariackiej, które dla kilku już pokoleń Polaków stały się najbardziej rozpoznawalnym symbolem obecności anten publicznych w eterze" - zwrócił uwagę prezydent.

Wskazał także, że Radio Kraków jest najstarszą spośród rozgłośni regionalnych, które - zdaniem Dudy - mają bardzo odpowiedzialna misję. "Uważam bowiem, że media lokalne są bezcennym ogniwem w polskim obiegu informacyjnym. Miliony słuchaczy traktują je jako główne źródło rzetelnych wiadomości o sprawach istotnych zarówno dla całego kraju, jak i dla poszczególnych miast i regionów" - napisał w liście prezydenta, który odczytał w piątek minister w jego Kancelarii, Wojciech Kolarski.

Według prezydenta Radio Kraków realizuje swoje zadania profesjonalnie i sumiennie, o czym sam - jak podkreślił - miał okazję wielokrotnie się przekonać goszcząc w studiu rozgłośni jako radny, poseł i deputowany do Parlamentu Europejskiego.

"Znam dobrze Radio Kraków, również jako słuchacz i wiem, że towarzyszy ono społeczności lokalnej we wszelkich ważnych wydarzeniach społecznych, w tym – sportowych, zwłaszcza dzięki uruchomionemu w 2015 roku pasmu Radio Kraków Transmisje" - napisał prezydent.

Zwrócił uwagę na wkład rozgłośni w upowszechnianie dostępu do kultury. "Szczególną rolę odgrywa to w mniejszych ośrodkach, których mieszkańcy mogą uczestniczyć w życiu muzycznym i literackim za pośrednictwem tradycyjnych fal radiowych, jak też przekazu cyfrowego i internetowego, nadawanego przez rozgłośnię OFF Radio Kraków" - zauważył.

Prezydent podziękował rozgłośni za to, że nieustannie się rozwija, unowocześnia, pozostaje medium lubianym i atrakcyjnym dla Małopolan. "Jestem przekonany, że dotychczasowe sukcesy napawają Państwa słusznym poczuciem dumy, a zarazem inspirują do podejmowania wciąż nowych wyzwań" - napisał.

Swój list prezydent Andrzej Duda zakończył życzeniami wielu kolejnych sukcesów.(PAP)

bko/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL