Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2018

W weekend prezentacje laureatów 39. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

Cztery z najlepszych spektakli nagrodzonych na 39. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie) będzie można przez weekend zobaczyć podczas „Reminiscencji horynieckich” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. W tegorocznej 39. Biesiadzie, która odbyła się na początku lutego, wzięło udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, wyłonionych z około 50 zgłoszonych. 

W sobotę przemyskiej publiczności zaprezentują się laureaci pierwszych nagród: Złotej Misy Borowiny za dokonania indywidualne i Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana przyznawanej w kategorii zespołów małych form.

Jako pierwszy wystąpi laureat Złotej Misy - Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy z monodramem Michaiła Zoszczenki „HOMOSOWIETICUS – czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”. 

„Spektakl jest próbą odnalezienia źródeł awarii i pomyłek, zniewolenia i ubezwłasnowolnienia. Wojciech Kowalski z twórczości Michaiła Zoszczenki wybrał opowiadania i felietony. Połączył dwa czasy: miniony i dzisiejszy po to, by stworzyć portret obywateli Rosji lat porewolucyjnych” – przybliżyła przedstawienie Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady.

Tego samego wieczoru na przemyskiej scenie zaprezentują się jeszcze zdobywcy Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana - Kompania Teatralna Mamro z Warszawy, którzy pokażą komedię Grzegorza Reszki „Niedźwiedź”. To historia powstania współczesnej legendy o "Niedźwiedziu-Mścicielu", opartej na wydarzeniach z terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego z lat 70. XX wieku.

Z kolei w niedzielę publiczność będzie miała okazję zobaczyć nagrodzoną Srebrną Misą Borowiny Anetę Adamską z Teatru Przedmieście z Rzeszowa, która wystąpi w kameralnej opowieści „Tchnienie” o miłości, śmierci i cierpieniu.

Reminiscencje w niedzielny wieczór zakończy sztuka Stanisława Grochowiaka „Chłopcy” - pełna ciepła i humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania szacunku i wolności. Spektakl pokaże Teatr Seniora z Lublina, który otrzymał za „Chłopców” nagrodę specjalną - Różę Horyniecką. 

Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc - wymagane są wejściówki, które można otrzymać w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. 

Horyniecka Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski. To jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), który od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych. 

Dodatkowym atutem imprezy jest profesjonalne jury, złożone ze znanych aktorów, reżyserów, czy krytyków teatralnych. Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Oprócz prezentacji konkursowych, w których biorą udział teatry, młodzi artyści występują też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL