Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2019

„Przyszłość miast” hasłem przewodnim 13. Westivalu Architektury w Szczecinie

„Kosmopolis. Przyszłość miast” będzie hasłem przewodnim 13. Westiwalu Architektury. W programie znalazło się m.in. świętowanie 60. urodzin szczecińskiego kina Kosmos. Festiwal rozpocznie się we wtorek.

"Westival Architektury ma jeden cel – zgodnie z myślą, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki albo w takie jego pojmowanie przez +publiczność+" – poinformował rzecznik prasowy Westivalu Daniel Źródlewski.

Osią tegorocznego wydarzenia będzie wystawa "Future Living. Duńskie miasta przyszłości", która odwiedziła do tej pory Warszawę i Poznań. Wystawa przygotowana przez Duński Instytut Kultury w Warszawie "stanowi przegląd wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowych możliwości budowania wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony zarówno w Danii, jak i w innych krajach".

Centralną przestrzenią zdarzeń – jak zapowiadają organizatorzy festiwalu – będzie zamknięte w 2003 r., a obecnie rewitalizowane – szczecińskie kino Kosmos. To w nim pokazywane będą filmy "dopełniające narrację wystawy głównej", m.in. dokumentalny "Archikosmos" Marcina Zasady i Marcina Nowaka o katowickiej powojennej architekturze modernistycznej i o tym, jak era kosmicznych odkryć inspirowała śląskich architektów. Po kilkudziesięciu latach na ekran "Kosmosu" ma też powrócić cykl filmów o Panu Kleksie.

W kinie zaplanowano także świętowanie 60. urodzin uznanego za zabytek gmachu. W programie znalazł się m.in. plenerowy koncert bębniarskiej baterii Bloco Pomerania, warsztaty dla najmłodszych, prezentacje i wykłady.

Kino będzie też bohaterem jednego z bloków tematycznych spotkań poświęconych architekturze. Dyskusje dotyczyć będą jego gmachu, w tym charakterystycznej mozaiki, a także modernizmu lat powojennych. Inny blok spotkań, "Bottom up" poświęcony będzie oddolnemu kształtowaniu wspólnych przestrzeni na przykładach z Polski i z Danii. Uczestnicy festiwalu będą też mogli porozmawiać o futurologii w projektowaniu czy o estetyce miasta.

Westivalowi towarzyszyć będą także architektoniczne spacery z przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową. Szlak poprowadzi m.in. przez futurystyczne przykłady szczecińskiej architektury. Wycieczka będzie zatytułowana "W poszukiwaniu kosmicznej architektury".

Organizatorem Westivalu jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenia w jego ramach będą się odbywać od wtorku do 27 października.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL