Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

Przyznano Nagrody Magellana dla publikacji turystycznych

Kazimierz Nowak „Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia-Egipt-Sudan” Kazimierz Nowak „Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia-Egipt-Sudan”

Za Wydarzenie Roku 2014 Nagrody Magellana uznano w piątek w Warszawie książkę "Kochana Maryś!" - pierwszy tom listów polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30. przemierzył Afrykę rowerem. Jury przyznało w sumie 12 nagród głównych i 15 wyróżnień.

Tytuły książek - laureatów Nagrody Magellana ogłoszono podczas odbywających się właśnie na Stadionie Narodowym Warszawskich Targów Książki. Za Wydarzenie Roku 2014 uznano publikację Kazimierza Nowaka „Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom 1. Libia-Egipt-Sudan” (Sorus). Listy Nowaka, jednego z największych podróżników XX wieku, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, opracował Dominik Szmajda, od lat zafascynowany postacią przedwojennego podróżnika, prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka.

"Podróżowanie jest istotą tego, co staram się opisywać, to podróżowanie w przestrzeni, ale też przez czas. To budowanie swoich fundamentów i przyszłości w kulturze" – powiedział Wojciech Karpiński, pisarz, historyk sztuki, autor „Pamięci Włoch”, odbierając Nagrodę Specjalną dla podróżników, którzy swą postawą kreują modę na podróżowanie. Nagrodę w tej kategorii otrzymał też Dariusz Jędrzejewski, entuzjasta wędrówek po Polsce, autor serii książek „Polska Wzdłuż i Wszerz”.

"Podróżowanie jest istotą tego, co staram się opisywać, to podróżowanie w przestrzeni, ale też przez czas. To budowanie swoich fundamentów i przyszłości w kulturze" – powiedział Wojciech Karpiński, pisarz, historyk sztuki, autor „Pamięci Włoch”, odbierając Nagrodę Specjalną dla podróżników, którzy swą postawą kreują modę na podróżowanie.

W kategorii „przewodnik tekstowy” nagrodzono książkę „Dolomity. t. II. Zachód” Dariusza Tkaczyka (Wydawnictwo Sklepu Podróżnika), a jako „przewodnik ilustrowany” - pracę „Gambia. Kraina uśmiechu” Magdaleny i Sergiusza Pinkwartów oraz Dominika Skurzaka (Burda NG). Za najlepszy „przewodnik kieszonkowy” jury uznało „Euroregion Beskidy” Iwony Baturo (Amistad i Stowarzyszenie „Region Beskidy”), a za najlepszy „przewodnik dla aktywnych” - „Polska pełna przygód!” Anny i Krzysztofa Kolbusów (Burda NG).

Wśród "atlasów turystycznych" jurorzy wybrali „Polskę dla profesjonalistów. Atlas samochodowy 1:200 000” (ExpressMap), a z "map i planów" - „Iceland. Comfort!Map. 1:500 000” (terraQuest). Nagroda główna w kategorii w kategorii „książka podróżnicza” przypadła Piotrowi Strzeżyszowi za „Powidoki” (Bezdroża), a w kategorii "album" nagrodzono ex aequo Pawła Giergonia za pracę „Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989” (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Magdę i Mirka Osip-Pokrywków za „Leksykon zabytków architektury Kresów południowo-wschodnich” (Arkady). Nagroda główna w kategorii „książka reportażowa” przypadła Piotrowi Milewskiemu za książkę „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (Znak).

W tegorocznej edycji o nagrody rywalizowało 46 tytułów, które oceniało jury pod przewodnictwem Krzysztofa Rąpali. Nagroda Magellana została powołana w 2008 roku w celu uhonorowania najbardziej wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, albumów, map, atlasów). Organizatorem konkursu jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. (PAP)

aszw/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL