Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2018

Radio Rajska w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Stowarzyszenie Radiofonia uruchamiają internetową stację radiową - Radio Rajska. Będzie ona nadawać audycje poświęcone czytelnictwu i wydarzeniom kulturalnym w oparciu o zyskującą coraz większą popularność formułę podkastu.

Podkasting to internetowa publikacja dźwiękowa lub filmowa z zastosowaniem technologii RSS. Nazwa stacji pochodzi od ul. Rajskiej, przy której znajduje się biblioteka. 

"W Radiu Rajska usłyszeć będzie można audycje o książkowych i muzycznych zbiorach Biblioteki, nowościach wydawniczych, fragmenty prozy i audycje popularnonaukowe, otrzymać porady w zakresie wyszukiwania informacji i sztuki korzystania z zasobów Biblioteki" – mówi dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz. 

Audycje realizować będą zarówno pracownice i pracownicy Biblioteki, jak i zaprzyjaźnieni z instytucją aktywiści kulturalni. Będą one publikowane co najmniej raz w tygodniu. Link do pierwszej audycji zostanie opublikowany we wtorkowe po południu na FanPage'u Biblioteki.

W ostatnich dniach Wojewódzka Biblioteka Publiczna i gmina Kraków reprezentowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej podpisały także porozumienie dotyczące utworzenia Parku Miejskiego wraz z Zieloną Czytelnią pomiędzy ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów w Krakowie.

Biblioteka ma projekt wraz z pozwoleniem na budowę Zielonej Czytelni – ogrodu umożliwiającego odpoczynek z książką za budynkiem Biblioteki przy ul. Rajskiej, a także projekt dobudowy do istniejącego budynku przeszklonego pawilonu, w którym będzie mieścił się punkt informacyjny dla osób z niepełnosprawnościami. Teren ten sąsiaduje z działką, na której gmina planuje utworzenie nowego parku.

Postanowiono, że aby lepiej wykorzystać potencjału tego miejsca zlikwidowane zostanie ogrodzenie pomiędzy Zieloną Czytelnią  a parkiem i powstanie jeden, duży teren zieleni urządzonej. Projekt Parku Miejskiego będzie nawiązywać do projektu Zielonej Czytelni, a jego przygotowanie poprzedzone zostanie konsultacjami z mieszkańcami, które mają się odbyć w przyszłym roku. Budowa samego parku to perspektywa 2020-2021. 

Każda ze stron sfinansuje prace prowadzone na swoim terenie we własnym zakresie. Warunkiem realizacji porozumienia jest zapewnienie finansowania dla obu zadań - z jednej strony w budżecie miasta, a z drugiej w ramach dotacji celowej z budżetu województwa dla WBP w Krakowie. 

Od lat mieszkańcy, różne stowarzyszenia i radni ze Starego Miasta, zabiegają, aby na terenie przy ul. Karmelickiej, gdzie obecnie jest parking, powstał park. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania umożliwiają utworzenie tam zieleni.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL