Kultura i sztuka 1945-1989

03.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

Rafał Poliwoda pokieruje Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki Rafał Poliwoda pokieruje również Muzeum Polskiej Piosenki do czasu połączenia obu instytucji oraz wyboru nowego kierownika placówki – poinformował w czwartek prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Poliwoda będzie pełnił funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki na 1/10 etatu, rozpocznie od piątku. Dyrektorkę placówki Małgorzatę Klasicką po czterech latach sprawowania funkcji miasto zwolniło w ubiegłym tygodniu.

Rafał Poliwoda powiedział PAP w czwartek, że jego głównym zadaniem będzie przygotowanie muzeum do włączenia w struktury Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, co ma nastąpić w z początkiem 2013 r., i przygotowanie wspólnego budżetu dla obu połączonych instytucji.

Rafał Poliwoda powiedział PAP w czwartek, że jego głównym zadaniem będzie przygotowanie muzeum do włączenia w struktury Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, co ma nastąpić w z początkiem 2013 r.

Od nowego roku włączonym w struktury Narodowego Centrum Polskiej Piosenki muzeum kierować ma powołany do tego czasu przez miasto kierownik.

Z powodów formalnych po połączeniu obu instytucji trzeba będzie też rozpisać konkurs na dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. „Naturalnie Rafał Poliwoda będzie mógł do tego konkursu przystąpić, tym bardziej że do jego pracy nie mamy żadnych zastrzeżeń” - zapewnił Zembaczyński.

Rafał Poliwoda kierował Miejskim Ośrodkiem Kultury przekształconym w Narodowe Centrum Polskiej Piosenki od sierpnia 2003 r.

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Opola odwołał dyrektorkę Muzeum Polskiej Piosenki Małgorzatę Klasicką. Oficjalnym powodem odwołania przedstawionym wtedy przez wiceprezydenta Opola Krzysztofa Kawałkę były "niepokrywające się wizje zarządzania placówką" władz miasta i odwołanej urzędniczki oraz "ogólna ocena" czterech lat jej pracy.

Małgorzata Klasicka najpierw pracowała jako pełnomocnik prezydenta miasta ds. Muzeum Polskiej Piosenki, a potem jako dyrektor tej placówki. Słowa krytyki pod jej adresem padały się m.in. w związku z kilkukrotnym przesunięciem terminu otwarcia stałej wystawy działającego już formalnie od czterech lat muzeum.

Wiadomo już, że właśnie z powodu kolejnych opóźnień, mimo wcześniejszych zapowiedzi władz miasta, stałej wystawy nie uda się zorganizować również na przyszłoroczny jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Ma się wtedy odbyć czasowa prezentacja zbiorów muzeum. (PAP)

kat/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL