Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020

Recital mistrzowski Krzysztofa Jakowicza

Warszawa 21.05.2010. Maestro Krzysztof Jakowicz. PAP/A. Rybczyński Warszawa 21.05.2010. Maestro Krzysztof Jakowicz. PAP/A. Rybczyński

Recital mistrzowski wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza odbędzie się 28 stycznia w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert odbywa się z okazji 80. urodzin artysty. Na fortepianie skrzypkowi towarzyszyć będzie Robert Morawski.

W programie koncertu kameralnego znalazły się m.in. "Melodia" i Sonata a-moll op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego; Partita na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego; Romans op. 16 oraz Mazurek G-dur op. 26 Aleksandra Zarzyckiego i w finale wieczoru Polonez A-dur Henryka Wieniawskiego.

Sonaty na skrzypce i fortepian są obecne w polskiej muzyce od ponad 200 lat. Komponowali je m.in. Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz i Krzysztof Penderecki.

Aleksander Zarzycki (1834-1895), którego dwie kompozycje zostaną wykonane podczas koncertu, wiele podróżował. Podczas zagranicznych wojaży stykał się z największymi twórcami i artystami działającymi w Europie w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z nich był skrzypek Pablo Sarasate, który włączył do swojego repertuaru zadedykowany mu Mazurek G-dur. Popularność na estradach świata tryskającej energią kompozycji ugruntowali później Bronisław Huberman i Dawid Ojstrach – można przeczytać w informacji FN o koncercie.

Skrzypkowie równie chętnie sięgają po opublikowany około 1875 roku Romans E-dur Zarzyckiego – „utwór o pięknej i niebanalnej melodii, w którym mogą popisać się najwyższymi rejestrami swojego instrumentu”.

Krzysztof Jakowicz, skrzypek, kameralista i pedagog, urodził się 30 września 1939 roku, jak sam przyznaje, w dramatycznych okolicznościach. „Wybuchła wojna, moi rodzice uciekali z Warszawy, a ja przyszedłem na świat w drodze między Garwolinem a Pilawą. W czasie wojny mieszkaliśmy w Palmirach, stąd w mojej biografii figuruje takie miejsce urodzenia – mówił muzyk w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Po wojnie Krzysztof Jakowicz wraz z rodzicami przeprowadził się do Wrocławia. Edukację muzyczną kontynuował w Warszawie; studiował u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1965-66 studiował na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera.

Artysta prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe, bywa wielokrotnie zapraszany do udziału w renomowanych festiwalach. W 1995 roku z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Krzysztof Jakowicz jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha.

„Jestem szczęściarzem, ponieważ na co dzień obcuję z geniuszami. Jeśli Bacha gram przez całe życie, często Vivaldiego i Mozarta, to oni cały czas mi towarzyszą. W związku z tym żyję w idealnym świecie” – zauważył w jednym z wywiadów Krzysztof Jakowicz.

Skrzypek dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z roku 1698. (PAP)

Anna Bernat

abe/ dki/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL