Kultura i sztuka 1945-1989

14.10.2019

Recital Szymona Komasy w Studio teatrgalerii - w czwartek

Szymon Komasa. Fot. PAP/R. Guz Szymon Komasa. Fot. PAP/R. Guz

W czwartek zapraszamy na pierwszy warszawski recital pt. „Portret” Szymona Komasy uważanego za jedno z największych odkryć śpiewu operowego ostatnich lat - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa stołecznego Studio teatrgalerii Marta Bartkowska.

W programie recitalu znajdą się pieśni Mahlera, Rachmaninowa, Poulenca, Finziego i Barbera, a śpiewakowi akompaniować będzie Michała Rota.

"Baryton, który z równym powodzeniem śpiewa opery i piosenki Mieczysława Fogga. Szymon Komasa, jeden z najzdolniejszych polskich śpiewaków" - oceniła krytyk Anna S. Dębowska.

Urodzony w Poznaniu Szymon Komasa jest synem wokalistki i konsultantki muzycznej Giny Komasy oraz aktora Wiesława Komasy, bratem reżysera Jana Komasy, wokalistki Marii Komasy i Zofii Komasy.

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli. Studia gry na tym instrumencie ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 r. dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens).

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014), a także pieśniarskich - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009).

Zadebiutował partią Schaunarda w "La Boheme" w Teatro Filharmonico / Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz w Wigmore Hall w Londynie (2012).

Śpiewa w teatrach operowych w Polsce i za granicą. Obok klasycznych partii operowych takich kompozytorów jak: Mozart, Bellini, Donizetti i Verdi - artysta wykonuje partie w operach współczesnych kompozytorów jak Korine Fujiwara i Paweł Mykietyn.

W tym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.

Recital Komasy rozpocznie się w czwartek o godz. 19.30 na Dużej Scenie im. J. Szajny w Studio teatrgalerii.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL