Europa i świat po 1989 roku

28.04.2017

Rosja: w 2018 r. obchody stulecia urodzin pisarza Aleksandra Sołżenicyna

Aleksander Sołżenicyn. Fot. PAP/EPA Aleksander Sołżenicyn. Fot. PAP/EPA

W 2018 r. - w stulecie urodzin Aleksandra Sołżenicyna - ukaże się drukiem zbiór ponad 700 nieznanych archiwalnych dokumentów o jego życiu i twórczości - poinformował wicepremier Rosji Siergiej Prichod'ko na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu.

W Rosyjskim Archiwum Państwowym Natalii Sołżenicyn, wdowie po pisarzu, zostały przedstawione do wglądu dotąd nieudostępniane dokumenty i listy. Są wśród nich - jak podaje TASS - świadectwa na temat jego twórczości oraz dokumentacja dotycząca pozbawienia go przez Prezydium Rady Najwyższej ZSRR obywatelstwa Związku Sowieckiego i administracyjnego wydalenia pisarza z kraju w 1974 r.

"Wkraczamy w stulecie rewolucyjnych zdarzeń w Rosji - wydarzeń, które skrupulatnie odzwierciedlono i przeanalizowano w wielotomowej epopei +Czerwone koło+" - powiedział Prichod'ko na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu. "Wielu z nas zdaje sobie sprawę z wagi tych dokumentów" - dodał. Podkreślił, że: "celem jest ich bezwarunkowa popularyzacja nie tylko wśród czytelników, ale także w kręgach historyków".

"Głównym przesłaniem dzieł Aleksandra Sołżenicyna jest sprzeciw wobec ideowego radykalizmu. To bardzo ważne ogniwo w jego filozofii, w analizach wszystkich tych wydarzeń, których rocznicę przeżywamy w tym roku" - powiedział wicepremier Rosji.

Członkowie komitetu organizacyjnego omówili program przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem zmarłego w 2008 r. pisarza. Postanowiono m.in. ogłosić otwarty, ogólnorosyjski konkurs na architektoniczno-rzeźbiarski projekt pomnika Sołżenicyna, zaplanowano realizację filmu dokumentalnego pt. "Sołżenicyn. Stulecie" oraz podjęto decyzję o przygotowaniu audiowizualnego festiwalu w jego rodzinnym mieście - Kisłowodzku.

Ponadto reżyser Gleb Panfiłow zrealizuje film na podstawie opowiadania Aleksandra Sołżenicyna z 1962 r. pt. "Jeden dzień Iwana Denisowicza".

Natalia Sołżenicyn, która pełni funkcję prezes fundacji im. swego męża, zapowiedziała otwarcie muzeum pisarza w Moskwie, w grudniu 2018 r. Prowadzona przez nią fundacja zamierza też 20 już tom jego dzieł zebranych.

Podczas posiedzenia ogłoszono również inicjatywę wpisania obchodów stulecia urodzin Sołżenicyna na listę UNESCO. (PAP)

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL