Stalinizm

02.10.2016

Rozdano nagrody Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Film Henryka Jureckiego "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi". Źródło: TVP Film Henryka Jureckiego "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi". Źródło: TVP

Film Henryka Jureckiego "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" zdobył główną nagrodę "Złoty opornik" zakończonego w sobotę w Gdyni VIII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Za najlepszą audycją radiową uznano "Komandora" Jolanty Rudnik.

Gala zakończenia festiwalu odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

"Pierwszy raz jestem na festiwalu i od razu z główną nagrodą, właściwie to nie wiem więc co powiedzieć" - mówił, odbierając statuetkę reżyser nagrodzonego filmu.

Obraz uhonorowano za "filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady". Bohaterem filmu jest Hieronim Bednarski skazany przez Sąd Wojskowy w Opolu na karę śmierci. Wyrok został wykonany w 1953 roku. Po latach, rodzina podejmuje próbę odnalezienia jego szczątków i pochowania w stronach rodzinnych.

Nagrodę reżyserowi wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Gratuluję zwycięzcy i wszystkim artystom. Będziemy chcieli, żeby te filmy widziała cała Polska i cały świat. Dopóki ja będę miał na to wpływ, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego będzie miało obowiązek wspierania tego rodzaju imprez, w zasadzie oddolnych i obywatelskich" - zadeklarował Gliński.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia: I wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film "Odnaleziony walc", II wyróżnienie dla filmu pt. "Ojcu", reżyseria: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya, a III wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za film "Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia".

Dziękując za nagrodę za najlepszą audycję radiową, Jolanta Rudnik z Radia Koszalin powiedziała, że jej reportaż opowiada o "niezwykłym człowieku", o komandorze Stanisławie Mieszkowskim.

"Przedwojennym oficerze Marynarki Wojennej, który bronił Helu w 1939 r., a po wojnie był krótko kapitanem portu w Kołobrzegu, a potem także komendantem oficerskiej szkoły Marynarki Wojennej. W październiku 1950 r. został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu, oskarżony o szpiegostwo. Dostał wyrok kary śmierci i w 1952 r. w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy został stracony. Opowiedział mi o tym jego syn. Szczątki komandora Mieszkowskiego zostały odnalezione wiosną 2013 r. na warszawskich Powązkach, na Łączce. A winni nie ponieśli kary. Nie było jeszcze pogrzebu komandora. Syn chciałby, żeby ojciec spoczął na gdyńskim Oksywiu. Myślę, że państwo polskie podoła temu zadaniu" - dodała reporterka.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który wręczał nagrodę reporterce, poinformował zebranych, że pogrzeb komandora Mieszkowskiego odbędzie się w październiku 2017 r. w Gdyni.

Jury oceniające reportaże radiowe przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż "Testament" oraz Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja".

Na tegoroczny festiwal zgłoszono 64 filmy, z czego do konkursu zakwalifikowano 27 obrazów. W przypadku słuchowisk rywalizowało 15 audycji.

Na gali przyznano także kilka innych nagród.

Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film "Ojcu". Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi" (reż. Henryk Jurecki), "Zapora" (reż. Konrad Starczewski), "Tora i miecz" (reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek), "Dotknięcie Anioła" (reż. Marek Tomasz Pawłowski).

Nagroda dyrektora Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" przypadła filmowi "303" w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za "artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin".

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to największa polska impreza prezentująca przede wszystkim filmy opowiadające o polskich bohaterach z lat 1939-1989. Festiwal trwał od środy.

W trakcie festiwalu odbyły się trzy konkursy w ramach projektu "Młodzi dla Historii". Były to konkursy: filmowy, do którego zakwalifikowano 15 obrazów; modowy, w ramach którego przedstawiono 14 stylizacji inspirowanych historią, oraz teatralny z czterema spektaklami napisanymi i zrealizowanymi przez młodzież.

Na festiwal składały się także liczne seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz wystawy, koncerty i spektakle teatralne.

Festiwal patronatem honorowym objął prezydent Andrzej Duda. Jednym z patronów medialnych imprezy była Polska Agencja Prasowa.(PAP)

rop/ mmi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL