Kultura i sztuka po 1989 roku

01.06.2018 aktualizacja 02.06.2018

Rozpoczął się 16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej

Źródło: Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie Źródło: Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Przeglądem dziecięcych zespołów teatralnych zainaugurowano w piątek w Pacanowie (Świętokrzyskie) 16. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Na trzydniową imprezę - poza występami estradowymi - złożą się warsztaty twórcze i naukowe, konkursy, gry i zabawy oraz korowód bajkowych postaci.

Wydarzenie organizuje działające w Pacanowie Europejskie Centrum Bajki (ECB) im. Koziołka Matołka – podczas festiwalu będą obchodzone 85. urodziny patrona placówki.

Każdego roku w ECB promowana jest kultura innego kraju – w tym roku jest to Hiszpania. Z tej okazji wystąpi hiszpański teatr El Cruce ze spektaklem "Punto Y Coma" (pol. kropka i przecinek), który prezentuje związki między współczesnym cyrkiem, a teatrem. "To utytułowany i nagradzany teatr. Będą też warsztaty taneczne - flamenco i paso doble" – powiedziała PAP dyrektor ECB, Karolina Kępczyk.

Na inauguracji festiwalu w piątek klucze do bram Pacanowa przekazano dzieciom. Tego dnia w ECB, w ramach Spotkań Mistrzów Teatru o nagrody rywalizują najlepsze teatralne dziecięce zespoły w Polsce – wyróżnione wcześniej w innych przeglądach. Po południu wystąpi El Cruce.

W sobotę, podczas Spotkań Mistrzów Muzyki, na scenie zmierzą się młodzi wokaliści w wieku od 7 do 16 lat, którzy w ubiegłym lub obecnym roku zostali laureatami dużych festiwali albo przeglądów artystycznych. Jurorami tej części przeglądu będą uznani wokaliści – Dorota Osińska, Kuba Molęda oraz Grzegorz Wilk, który wieczorem sam wystąpi z koncertem.

W niedzielę ulicami Pacanowa przejdzie Bajkowy Korowód - dzieci i młodzież, reprezentujące szkoły, kluby, domy kultury, stowarzyszenia, kółka zainteresowań czy świetlice, będą przebrane za postaci z bajek. Najbardziej efektownie wyglądający zespół otrzyma nagrody.

Korowód zainauguruje Galę Finałową imprezy na pacanowskim Rynku, którą poprowadzi Conrado Moreno. Wystąpią m. in. 11-letnia Julia Kucemba, która zaprezentuje speed stacks - sztukę układania kubeczków na czas; Bracia Kłeczek z mistrzowskimi ewolucjami na trampolinie; Łukasz Świrk – z akrobacjami na szarfach i rurze oraz freestyler footballu Łukasz Chwieduk. Zaprezentuje się także Stowarzyszenie Sztuki Flamenco "Flamenco Si"; ponownie swoje przedstawienie wystawi teatr El Cruce, a z koncertem wystąpi wokalistka Sylwia Grzeszczak.

Z okazji urodzin Koziołka Matołka będzie przygotowany czterowarstwowy, wysoki niemal na dwa metry tort, który ozdobi 85 świec.

Zaplanowano także czytanie Przygód Koziołka Matołka. Organizatorzy festiwalu zapowiadają, że fragmenty pierwszej książki o koziołku, przeczyta na głos dzieciom małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która objęła festiwal patronatem.

W pobliżu sceny rozlokowane będą strefy: twórczości, wiedzy i rodzica i zabawy – w każdej z nich będzie można wziąć udział w interaktywnych warsztatach. To m.in. zajęcia z robotyki, fizyczne, chemiczne, wiedzy o kosmosie, ekologii, kowalstwa artystycznego, ceramiczne, garncarskie, malarskie, filcowania, robienia wachlarzy, kaligraficzne. Będą też pokazy kulinarne, zajęcia animacyjne, ruchowe, gry, zabawy i konkursy. Z kolei w strefie regionalnej, zorganizowanej z okazji dwudziestolecia województwa świętokrzyskiego, prowadzone będą zabawy nawiązujące do lokalnych legend.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego mitycznego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce "120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego sympatycznego zwierzaka.

Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. Pomysłodawcą przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajki był Waldemar Dąbrowski - minister kultury w latach 2002-05. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ok. 180 tys. turystów. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL