Kultura i sztuka po 1989 roku

11.12.2017

Rozpoczął się konkurs recytatorski dla Polaków z zagranicy "Kresy"

Blisko 30 młodych recytatorów z dziesięciu krajów bierze udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku. Laureatów poznamy w sobotę.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska, a partnerem jest m.in. białostocka Akademia Teatralna.

Do Białegostoku przyjechało 28 młodych ludzi m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu. To najlepsi recytatorzy, którzy wygrali eliminacje w swoich krajach.

Konkurs rozpoczął się w poniedziałek po południu wspólnym spotkaniem na tzw. Wieczorze Gospodarzy, który odbył się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Spotkanie poświęcone było dramaturgowi i malarzowi Stanisławowi Wyspiańskiemu. Tegoroczne "Kresy", oprócz przybliżenia postaci Adama Mickiewicza, który jest patronem tego wydarzenia, mają przybliżyć także postać Wyspiańskiego i jego dramat "Wesele" – mówiła jedna z organizatorek z Akademii Teatralnej w Białymstoku Magdalena Kiszko-Dojlidko. W tym roku przypada 110. rocznica śmierci dramaturga i – jak dodała – jest to dobra okazja, by jego twórczość lepiej poznać.

Recytatorzy będą w Białymstoku blisko tydzień. Wezmą udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek, Akademii Teatralnej i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Odbędzie się też spotkanie opłatkowe, które – jak mówią organizatorzy – jest okazją do bliższego poznania i odbywa się w rodzinnej atmosferze. Przesłuchania finałowe zaplanowano w czwartek, a laureatów poznamy w sobotę po południu podczas galowego koncertu.

Eliminacje do "Kresów" odbyły się w tym roku w dwunastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,4 tys. osób. Przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; w dwóch krajach, Estonii i Bułgarii, nie wyłoniono zwycięzców spośród dorosłych, dlatego te kraje nie są prezentowane w finałach. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL