Kultura i sztuka po 1989 roku

19.09.2019

Rozpoczyna się budowa nowej siedziby krakowskiego Teatru KTO

W miejscu dawnego kinoteatru Wrzos w Krakowie powstaje nowa siedziba Teatru KTO. W czwartek wbito symboliczną łopatę pod budowę. Inwestycja, której koszt to ok. 24 mln zł, powinna być zrealizowana do końca 2020 r.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze spektakle grane będą w nowym miejscu od wiosny 2021 r. "Chcielibyśmy, aby otwarcie zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Teatru (27 marca)" - powiedział PAP założyciel i dyrektor KTO, Jerzy Zoń.

Koszt inwestycji to ok. 24 mln zł, z czego 18 mln zł to wkład własny gminy Kraków. Pozostałe dofinansowanie pochodzi ze środków unijnych.

"Dzisiaj spełnia się nasze marzenie" - mówił Zoń. Teatr KTO powstał 42 lata temu, znany był z tego, że nie miał stałej siedziby, a znaczną część spektakli wystawiał za granicą. "Peregrynowaliśmy do najdalszych zakątków świata i wędrowaliśmy, tułaliśmy się po bardzo różnych adresach krakowskich; biura były gdzie indziej, próby gdzie indziej, spektakle gdzie indziej i tak jest też w tej chwili" - opisywał dyrektor.

Według niego koncepcja architektoniczna budynku jest "perłą", a otwierany dach nawiązuje do plenerowych doświadczeń teatru. "Kraków zyskuje nową scenę teatralną" - powiedział dyrektor dodając, że jako założyciel chciałby, aby ten teatr "zawsze miał autorskie, oryginalnego poszukiwania".

Zgodnie z zapowiedziami dyrektora, nie będzie to typowa scena repertuarowa - grane tu mają być regularnie przedstawienia KTO, ale też prezentowane będą pokazy innych teatrów, pokazy - mówił Zoń - których krakowianie często nie mają okazji oglądać.

"KTO to - jak wiadomo - teatr nieustannie podróżujący, wiecznie na walizkach, ale to nie znaczy, że nie powinien mieć stałego adresu i własnego mieszkania w Krakowie. Wręcz przeciwnie. Zależy nam, żeby miał dokąd wracać, żeby ta wspaniała miejska instytucja, reprezentująca krakowską kulturę w Europie i świecie - szanowana i kochana przez wymagającą teatralną publiczność - miała wreszcie siedzibę na miarę swoich ambicji" - powiedział prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Prezydent, na życzenie dyrektora Zonia, nie wbił pierwszej łopaty na nowej budowie w ziemię, tylko podniósł ją. Według dyrektora teatru taki gest oznacza, że teatr sięga gwiazd, że spełnia się marzenie KTO. "Mam tylko nadzieję, że to pomoże, że dzięki temu budowa ruszy z energią i znakomity projekt nowego krakowskiego teatru zrealizowany zostanie po mistrzowsku, z artystyczną wręcz dokładnością" - powiedział prezydent.

Na potrzeby nowej siedziby Teatru KTO niemal cały budynek kinoteatru Wrzos został zburzony, część ma być przebudowana i rozbudowana. Projekt - jak czytamy w opisie inwestycji - jest zgodny ze współczesnymi założeniami ochrony dóbr zabytkowych i świadczenia o historii miejsca, przy równoczesnym wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów. Inwestycja ma na celu rewaloryzację miejsca w obrębie starej części Podgórza i wpisuje się we wspierany przez miasto proces rozwoju dzielnicy. Autorami projektu architektonicznego nowej siedziby teatru są Aleksander Janicki i Mariusz Twardowski.

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić ma ponad 850 mkw. Oś kompozycji stanowić będzie czarny prostopadłościan sali teatralnej. Bryła centralna zostanie oddzielona od pozostałych elementów szklanymi ścianami, stalowymi podporami i przeszklonym zadaszeniem. Wokół bryły sali teatralnej skupione są pozostałe mniejsze kubatury, wydzielone dodatkowo przez zastosowanie szkła i jasnego tynku, w tym galeria.

Otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania średnicą otworu w stropie (do 7 m) daje możliwość otwarcia sali na warunki atmosferyczne. Wpuszczenie "żywiołów" do wnętrza sali to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO - teatru działającego w otwartej przestrzeni.

Oprócz sali teatralnej i foyer w budynku będą się mieścić m.in. galeria, kawiarnia oraz strefy dla artystów, pracowników obsługi technicznej i administracyjnej. Kawiarnia na pierwszym piętrze, dzięki otwieranej szklanej ścianie, połączy się z zielonym tarasem nad pomieszczeniami zaplecza sceny na parterze. Taras przechodzić będzie w zieleń parkową na tyłach obiektu.

Podział budynku zaakcentują zielone stropodachy w formie tarasów, częściowo dostępne dla użytkowników oraz wewnętrzny ogród - zielone patio.

Dla kompozycji bazowym założeniem jest przywrócenie elewacji frontowej do pierwotnej formy historycznej - w tym likwidacja zmian z lat 70. Odtworzony ma być m.in. historyczny układ otworów okiennych i stolarki. Zachowane zostają także fragmenty starych, oryginalnych ścian budynku; zaprojektowano także fragmenty przeszklonej posadzki, eksponujące wapienną skałę, na której posadowiony jest budynek.

W Teatrze KTO na stałe pracuje 20 osób, które przygotowują spektakle, jednak do różnych projektów instytucja zatrudnia znacznie więcej osób - kilkadziesiąt, nawet 200. Część przedstawień artyści wystawiają z granicą - w najbliższych tygodniach jadą do Kalifornii i do Wilna. Obecnie w Krakowie spektakle KTO można oglądać w Teatrze Zależnym (ul. Kanonicza), Cricotece (ul. Nadwiślańska), Mandze (ul. Konopnickiej), Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży (ul. Wietora).

Historia budynku dawnego kinoteatru Wrzos sięga II poł. XIX w. Na początku mieścił się w nim przytułek. W latach 50. XX w. w przebudowanym obiekcie siedzibę znalazło kinoteatr Wrzos, które działało tu do roku 2016.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL