Kultura i sztuka po 1989 roku

01.06.2019

Rozpoczynają się wydarzenia w ramach „Różanego Ogrodu Sztuki”

„Różany Ogród Sztuki”. Źródło: Szczecińska Agencja Artystyczna „Różany Ogród Sztuki”. Źródło: Szczecińska Agencja Artystyczna

Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, warsztaty tkackie i barwierskie czy lubiane przez szczecinian potańcówki w ogrodzie różanym przygotowano w ramach „Różanego Ogrodu Sztuki”. Dwunasta edycja wydarzenia rozpocznie się w niedzielę.

"Można powiedzieć, że mamy już pokolenie dzieci wychowanych na Różance, co roku wraz z rodzicami biorących udział w wydarzeniach. Oprócz tego, seniorzy uwielbiają przychodzić na potańcówki - i to niezależnie od pogody. Różany Ogród Sztuki jest wielopokoleniowy" - powiedział PAP Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w niedzielę warsztatami tkackimi, barwierskimi i tworzenia wzorów w ramach projektów "Polska - znaki szczególne" i "Po polskich dróżkach". Uczestnicy będą mogli m.in. poznać rośliny używane do farbowania, stworzyć wielką serwetę lub pajęczynę czy nauczyć się, skąd czerpać inspirację do tworzenia własnych wzorów.

W południe odbędzie się natomiast koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Wystąpią soliści i zespoły akordeonowe pod opieką Bogdana Górnika. Godzinę później odegrane zostaną fragmenty musicalu "Marzenia się spełniają", opartego na filmie "Balerina".

Popularne potańcówki rozpoczną się 9 czerwca. Organizatorzy zapowiadają "klasykę taneczną", m.in. swingową, rock'n'rollową, jak i polską muzykę "idealnie sprawdzającą się w anturażu tańców we dwoje wśród róż".

Warsztaty w kolejne niedziele będą poświęcone m.in. tradycji haftu krajeńskiego, motaniu lalek-Kupałek i tworzeniu plecionek. W programie znalazły się też koncerty "The Soul of Jazz" ze standardami muzyki jazzowej oraz "Cztery pory roku" w wykonaniu kwartetu smyczkowego String Girls Band.

Podczas Różanego Ogrodu Sztuki będzie też działać czytelnia - plenerowa "strefa wolnych książek". Na stronie internetowej www.saa.pl znajdują się szczegóły dotyczące wydarzeń.

W tym roku, ze względu na trwające w pobliżu Ogrodu Różanego prace przy budowie węzła Łękno i obwodnicy śródmiejskiej, otwarte będzie tylko jedno wejście do ogrodu, od ul. Fałata w pobliżu skrzyżowania z ul. Zaleskiego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL