Holokaust

06.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

Ryszard Horowitz autorem plakatu do musicalu o Korczaku

Światowej sławy fotografik Ryszard Horowitz jest autorem plakatu do polskiej wersji musicalu o Januszu Korczaku - pisarzu i wielkim przyjacielu dzieci. Premierę spektaklu zaplanowano na 29 września w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Teraz polską wersję spektaklu wystawi Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych. Premiera musicalu odbędzie się w ramach inauguracji sezonu 2012/2013.

Magdalena Kleban: "Na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane, jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek".

Plakat autorstwa Ryszarda Horowitza utrzymany jest w szarej tonacji. "Na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane, jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek - symbol dramatu człowieka, który choć poświęcił wszystko i tak nie był w stanie uratować tego, co było dla niego najważniejsze: swoich małych podopiecznych" - wyjaśniła w rozmowie z PAP Magdalena Kleban z Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Powiedziała też, że Horowitz sam jako kilkuletnie dziecko został wywieziony do obozu zagłady w Auschwitz i jest jednym z najmłodszych ocalonych.

Plakaty Horowitza pojawią się jeszcze w lipcu na afiszach w regionie: w Białymstoku, Sejnach i Tykocinie. W miejscach - jak zaznaczyła Kleban - gdzie przed wojną mieszkała duża społeczność żydowska. W sierpniu plakaty będą widoczne w Treblince, gdzie na 5 sierpnia, w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, zaplanowano pokazanie musicalu w wersji koncertowej.

Musical "Korczak" został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, realizowanych w 2012 roku, w ramach ustanowionego przez sejm Roku Janusza Korczaka. Patronat nad musicalem objął Rzecznik Praw Dziecka, a także UNESCO. (PAP)

swi/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL