Kultura i sztuka po 1989 roku

22.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Sejm: Henryk Sienkiewicz patronem roku 2016

Henryk Sienkiewicz. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Henryk Sienkiewicz. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Sejm przyjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tekście uchwały przypomniano słowa Stanisława Cata-Mackiewicza o autorze "Trylogii" - "My z niego wszyscy".

Propozycję ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza złożyła grupa posłów PiS. Okazją do ustanowienia patronatu jest fakt, że w przyszłym roku wypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

W uchwale podkreślono, że Sienkiewicz to "pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości". "Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli" - czytamy.

"Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków" - głosi uchwała. Przytoczono w niej też słowa Stanisława Cata-Mackiewicza, który napisał o Sienkiewiczu: "My wszyscy z niego”.

Za przyjęciem uchwały głosowało 409 posłów. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu "Trylogia”, powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się też nowele (m.in. „Janko Muzykant”, „Latarnik”), a także reportaże.

Odbierając w grudniu 1905 roku Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. (PAP)

aszw/ kfk/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL