Kultura i sztuka po 1989 roku

01.12.2017

"Sen o Lwowie" - premiera spektaklu muzyczno-baletowego w Muzeum AK w Krakowie

Spektakl "Sen o Lwowie" w Muzeum AK w Krakowie Spektakl "Sen o Lwowie" w Muzeum AK w Krakowie

W piątek wieczorem w Muzeum AK odbędzie się premiera przedstawienia muzyczno-baletowego "Sen o Lwowie", w wykonaniu artystów Teatru Piosenki i Baletu Cracovia Danza.

Tytuł spektaklu nawiązuje do znanego przeboju "Wczoraj mi się w nocy znów śniło coś – jakby Lwów". Na spektakl złoży się wiele znanych utworów, w tym popularne piosenki i anegdoty z repertuaru Szczepcia i Tońcia, pochodzące z filmu "Włóczęgi", oraz przedwojenne przeboje, w tym szlagier - "Tylko we Lwowie". Przedstawienie powstało na podstawie scenariusza Romana Kołakowskiego i Romany Agnel.

"Chcieliśmy upamiętnić fenomen miasta Lwowa, bo jest jeszcze wielu ludzi, którzy - podobnie jak ja - mają tam swoje korzenie rodzinne. Roman Kołakowski, autor piosenki +Lwów to dla mnie zagranica+, zgodził się wspólnie z nami przygotować spektakl, oparty na tańcu i piosenkach. To będzie specyficzna historyczna podróż i przypomnienie losów Lwowa - jego tragicznych momentów związanych z obroną miasta. Pojawią się tam jednak elementy humoru oraz - specyficzny język i atmosfera tego miasta" - powiedziała PAP Romana Agnel, szefowa Baletu Cracovia Danza.

Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Grzegorz Bukowski, kostiumy przygotowała Monika Polak-Luścińska; artyści Teatru Piosenki: Agata Klimczak, Bartłomiej Abramowicz, Robiert Bielak, Marcin Katny, Rafał Konieczny, Michał Wąsik, Mateusz Zastawny oraz członkowie Baletu Cracovia Danza.

Widowisko powstało z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Macierz–Lwów, które powstało we Lwowie.(PAP)

gkos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL