II wojna światowa

13.08.2019

Słuchowisko o losach kobiet więzionych w czasie II wojny światowej

Dawny budynek więzienny przy ul. Gdańskiej. Obecnie siedziba Główna MTN. Źródło: Wikimedia Commons Dawny budynek więzienny przy ul. Gdańskiej. Obecnie siedziba Główna MTN. Źródło: Wikimedia Commons

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych powstaje słuchowisko „Danziger Strasse 13” przygotowywane we współpracy z Radiem Łódź. Jego autorzy przypominają tragiczne losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi w czasie II wojny światowej.

Będzie to kolejny spektakl radiowy przygotowany przez łódzką rozgłośnię i muzeum. Rok temu powstało słuchowisko o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.

Jak poinformował PAP dyrektor programu łódzkiej rozgłośni Marcin Wąsiewicz scenariusz powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej – więźniarki z ul. Gdańskiej. "Są to nie tylko wstrząsające opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełen nadziei tekst o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach" - mówi.

Zwraca uwagę, że relacja Barbary Cygańskiej pokazuje także Łódź w czasie okupacji niemieckiej i trudne położenie ludności polskiej. Jest także spojrzeniem na grozę wojny z perspektywy kobiecej.

Autorami scenariusza są Rafał Zięba i Maria Oberman. Słuchowisko wyreżyseruje Mikołaj Szczęsny. Zrealizuje Andrzej Papajak. Za konsultacje historyczną odpowiadać będzie dr Sylwia Wielichowska.

Słuchowisko "Danzigerstrasse 13" jest jednym z kilku przedsięwzięć przygotowywanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi za okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jego premiera przewidziana jest na 1 września w Radiu Łódź. Spektakl radiowy powstaje dzięki środkom pozyskanym z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL