Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2020

Spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” w Mazowieckim Instytucie Kultury

Fot. Piotr Nykowski. Źródło: www.mik.waw.pl Fot. Piotr Nykowski. Źródło: www.mik.waw.pl

Spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” w reż. K. Popiołka powstał na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” – poinformował PAP Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK). Pokaz w cyklu „Nowe Formy Teatru” w MIK - 25 stycznia.

"Jest teatralną narracją o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości" - napisał w przesłanej we wtorek PAP informacji Lubiak.

Spektakl szczecińskiego Teatru Kana "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reż. Krzysztofa Popiołka opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. "Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz – dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski – spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka w świecie po wybuchu, wojnie, apokalipsie, katastrofie. Stara się udzielić odpowiedzi na pytania: jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia?" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Jak wyjaśnił Lubiak, "sceniczna, chóralna opowieść bada stan psychiki człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań – wspomnień, które przylepiły się do niego w trakcie długiej drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj".

Autorem przekładu książki jest Jerzy Czech. Twórcą adaptacji i reżyserem przedstawienia - Krzysztof Popiołek. Scenografię zaprojektowała Anna Wołoszczuk, a kostiumy - Piotr Popiołek.

Występują: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła i Piotr Starzyński.

Spektakl będzie można zobaczyć w MIK 25 stycznia o godz. 19 w ramach cyklu "Nowe Formy Teatru". Pierwsza edycja tego cyklu, realizowana w bieżącym sezonie artystycznym, dotyczy "strategii narracyjnych przyszłości: Jak opowiadać świat w XXI wieku?".(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL