Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2019

Spotkanie z nowym teatrem białoruskim w Instytucie Teatralnym w Warszawie - od niedzieli

Zdjęcie ze spektalu „Swoi?”, w reż. Valentiny Moroz, w wykonaniu Laboratorium Socjalnego Teatru. Spektakl zostanie zaprezentowany na przeglądzie „Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie”. Źródło: www.instytut-teatralny.pl Zdjęcie ze spektalu „Swoi?”, w reż. Valentiny Moroz, w wykonaniu Laboratorium Socjalnego Teatru. Spektakl zostanie zaprezentowany na przeglądzie „Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie”. Źródło: www.instytut-teatralny.pl

Przegląd „Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie” – to zorganizowane przez Instytut Teatralny (IT) w Warszawie sześciodniowe spotkanie ze współczesnym teatrem białoruskim. Impreza rozpocznie się 26 maja i potrwa do 31 maja.

Kuratorkami przeglądu są Tania Arcimovich i Jolanta Kilian.

"Przegląd +Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie+ to nie tylko spektakle, prezentacje z pogranicza performansu i instalacji teatralnej, ale także debaty i rozmowy z zaproszonymi artystami z Białorusi i z Polski oraz wydarzenia towarzyszące" - poinformował PAP zespół komunikacji i promocji IT.

Jak przypomnieli organizatorzy imprezy, "spotkanie z teatrem białoruskim to kontynuacja zapoczątkowanego w 2017 r. w Instytucie Teatralnym pomysłu przybliżania polskim widzom twórczości +artystów pogranicza+ i krajów sąsiadujących". W 2018 r. IT gościł twórców z Ukrainy w ramach przeglądu "Desant UA".

"Tym razem zwracamy się w stronę Białorusi, bo o ile tamtejsza współczesna dramaturgia jest dobrze znana w postsowieckim terytorium i poza nim, to białoruski teatr pozostaje w cieniu" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

W ramach przeglądu "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie" od 26 do 31 maja zaprezentowanych zostanie pięć pokazów scenicznych.

27 maja - pokaz "Z życia owadów" w reż. Światłany Beń i Dmitrego Bogosławskiego. Jest to "14 historii na fortepian, skrzypce, theremin i głos zrealizowanych na podstawie wierszy Nikołaja Olejnikowa – rosyjskiego poety z kręgu Oberiu".

27 maja pokazany zostanie spektakl "Pieśń nad pieśniami" w reż. Jury Dziwakoua z Centrum Sztuki Wizualnej i Teatralnej "ART Corporation".

28 maja w "Swoich?" w reż. Valentiny Moroz z Laboratorium Socjalnego Teatru ukazane zostaną "oparte na wywiadach – historie kobiet, które doświadczyły przemocy domowej". Według oficjalnych statystyk doświadcza jej co trzecia Białorusinka, a 30 proc. wszystkich ciężkich przestępstw na Białorusi stanowią morderstwa popełnione w rodzinie. Po spektaklu odbędzie się debata "Spirale przemocy" z udziałem Laboratorium Socjalnego Teatru oraz przedstawicielek NGO Radislava w Mińsku i Centrum Praw Kobiet w Warszawie. Tematem spotkania będzie przemoc domowa na Białorusi i w Polsce.

29 maja zostanie zaprezentowane kolejne przedstawienie Centrum Sztuki Wizualnej i Teatralnej "ART Corporation" – pt. "Krucjata dziecięca". Rez˙yser tego spektaklu Jura Dziwakou pracuje zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i w offowych. W 2017 r. w Teatrze im. Janka Kupały w Min´sku zrealizował jeden z najgłośniejszych spektakli ostatnich sezonów na Białorusi - "Woyzecka" wg Buechnera.

Wszystkie spektakle zaczynają się o godz. 19.

30 maja zaplanowano czytanie performatywne pt. "Belarus 4'33 Miasto Słońca Punkt Zero" w reż. Tanii Arcimovich i Antona Sarokina. Inspirację stanowiła książka "Min´sk. Przewodnik po Mies´cie Słon´ca" autorstwa białoruskiego pisarza i artysty Artura Klinaua.

Ostatni dzień przeglądu w IT wypełni debata pt. "Język współczesnego teatru białoruskiego. Emancypacja, czy pole walki politycznej?", który moderować będzie ?ania Arcimovich. Wezmą w niej udział Jolanta Kilian, Roman Pawłowski i Andriej Moskwin.

Przegląd zakończy plenerowy koncert "Bardki, szeptuchy i partyzantki" w wykonaniu Kasi Kamockiej, Leri Som i Any Zhdanovej.

Wszystkie spektakle w ramach przeglądu "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie" będą tłumaczone na język polski. Po nich w siedzibie IT zaplanowano spotkania z twórcami przedstawień.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL