Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2018

Szczecin: konkurs kompozytorski w filharmonii na stulecie ZAiKS – 26 października

Sala symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Sala symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Sześciu kompozytorów będzie się ubiegać o nagrody jury, orkiestry i publiczności w międzynarodowym konkursie kompozytorskim organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Filharmonię w Szczecinie. Koncert finałowy odbędzie się 26 października.

Konkurs zorganizowany został z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stulecia Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz 70-lecia Orkiestry Symfonicznej szczecińskiej filharmonii.

Sekretarz jury Miłosz Bembinow mówił, że Filharmonia w Szczecinie została wybrana na miejsce konkursu, ponieważ jest to instytucja "unikatowa", ponieważ "nie boi się muzyki współczesnej". "Wiele filharmonii w Polsce na hasło +muzyka współczesna+ reaguje odłożeniem słuchawki telefonu lub zamknięciem drzwi gabinetu dyrektora. Tu jest zupełnie inaczej" – powiedział Bembinow.

Orkiestra filharmonii pod batutą dwojga dyrygentów – Patrycji Pieczary i Adama Sztaby – wykona sześć kompozycji finałowych, wybranych przez jury spośród 85 nadesłanych na konkurs prac.

"Jury dostrzegło bardzo wysoki poziom nadesłanych prac oraz ich ogromną różnorodność stylistyczną" – zaznaczył Bembinow. Do finału zakwalifikowano utwory "in broken wings", który skomponował Otto Warnke z Austrii, "Glow" Wojciecha Kostrzewy, "Largo" Stanisława Krupowicza, "Dalal" Petera Hindertura z Niemiec, a także "Phenomenon" mieszkającego w Polsce Koreańczyka Eun-ho Changa oraz "E -> E III" pochodzącego z Japonii, a mieszkającego w Austrii, Masashi Kawashimy.

"Taki konkurs jest po prostu szansą. Nawet wyróżnienie na takim konkursie (…) ma ogromne znaczenie i z pewnością dla młodego kompozytora, dla młodego twórcy jest to właściwy znak" – powiedział członek jury i kompozytor, prof. Janusz Stalmierski. Dodał, że "niezwykle interesujące" jest, jak z oceną kompozycji poradzi sobie profesjonalne jury, orkiestra, "która widzi to zza kulis" i publiczność, "która jest tutaj niezmiernie ważna".

Do konkursu zostały zakwalifikowane kompozycje na orkiestrę symfoniczną, o czasie trwania od 9 do 12 minut. Do konkursu można było zgłosić tylko utwory oryginalne, dotychczas nieopublikowane i niewykonane ani nienagrodzone dotychczas na innych konkursach. Pula nagród w konkursie wynosi 100 tys. zł.

Koncert finałowy odbędzie się 26 października o godz. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL