Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2019

Szczecińscy filharmonicy nagrają płytę z „Pieśniami” Mieczysława Karłowicza

Filharmonia w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Filharmonia w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Muzycy szczecińskiej filharmonii wraz z mezzosopranistką Małgorzatą Walewską nagrają płytę z „Pieśniami” patrona instytucji – Mieczysława Karłowicza. Sesję nagraniową zakończy koncert dla publiczności, który odbędzie się 12 kwietnia.

"To, co rzeczywiście działa na wyobraźnię i pokazuje, jak bardzo Karłowicz był kompozytorem nowatorskim na swoje czasy, to między innymi fakt, że sięgał po wrażliwe teksty poetów młodopolskich i postanowił nadać nową jakość nurtowi pieśni jeszcze romantycznej" - powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa. Dodała, że na świecie Karłowicz jest "nadal do odkrycia", a wiele jego utworów nie jest jeszcze znanych.

Wczesne kompozycje Karłowicza - "Pieśni" - pierwotnie napisane zostały na fortepian i głos solowy. Teraz - jak zapowiadają filharmonicy - ukazane zostaną w nowej odsłonie. Ich orkiestracji, specjalnie na potrzeby płyty, dokonał Piotr Moss.

"Myślę, że ci, którzy zetknęli się już z Karłowiczem, na pewno nie będą rozczarowani, nie poczują, że jest to jakaś profanacja. Przeciwnie - jest to raczej z szacunkiem dla jego stylu i aby pokazać, że te dzieła są kompletne, że zachowujemy ducha kompozytora" - powiedziała Serwa. Zapewniła, że znajdą się na płycie także przygotowane przez kompozytora "smaczki" dla melomanów.

Orkiestrze towarzyszyć będzie światowej sławy solistka, obdarzona mezzosopranem dramatycznym, Małgorzata Walewska.

Zwieńczeniem tygodniowej pracy artystów nad płytą będzie koncert 12 kwietnia 2019 r. w Filharmonii w Szczecinie, podczas którego premierowo zaprezentowany zostanie przygotowany na płytę materiał. Melomani, oprócz wyboru "Pieśni", będą mogli usłyszeć także symfonię "Odrodzenie", jedno z pierwszych dzieł orkiestrowych i zarazem jedyną symfonię Karłowicza, napisaną jako uwieńczenie berlińskich studiów kompozytorskich u Heinricha Urbana. Symfonię szczecińscy filharmonicy wydali w październiku ub.r. Pierwsza płyta z dziełami patrona instytucji "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin", ukazała się natomiast w grudniu 2016 r.

Program koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z dyrektorem artystycznym filharmonii Rune Bergmannem i Małgorzatą Walewską wykonają podczas Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie 15 kwietnia.

Urodzony 11 grudnia 1876 r. w Warszawie Mieczysław Karłowicz był kompozytorem i dyrygentem, ale też fotografikiem, pasjonatem gór i taternikiem. W swojej twórczości poświęcił się poematom symfonicznym - to one stanowią większość jego kompozycji. Jest także autorem symfonii czy koncertu skrzypcowego, a także pieśni symfonicznych. Zginął 8 lutego 1909 r., w wieku 33 lat, przysypany górską lawiną w Tatrach.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL