Kultura i sztuka 1945-1989

28.09.2019

Szef MKiDN o Janie Kobuszewskim: wielka postać polskiej kultury

Wielka postać polskiej kultury; wybitny aktor; poza tym osoba niebywale lubiana przez publiczność – powiedział w sobotę w TVP Info o zmarłym Janie Kobuszewskim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. To wielka strata dla polskiej kultury i życia teatralnego – podkreślił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

"Wybitny aktor i w związku z tym wielka strata dla nas wszystkich" - powiedział o zmarłym artyście prof. Piotr Gliński. "Poza tym osoba niebywale lubiana, myślę, przez publiczność" - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

"Od pierwszego serialu, w którym występował - bo wtedy jeszcze seriale nie były popularne - Kobuszewski już wtedy dał się poznać jako postać bardzo ciepła i wspaniała" - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że Polacy pamiętają Kobuszewskiego "z występów w kabarecie +Dudek+ i w innych kabaretach". "Bo on charakteryzował się też tą niezapomnianą, no już klasyczną vis comicą, tą umiejętnością bycia wspaniałym satyrykiem, kabareciarzem" - ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego. "To naprawdę wielka strata" - podkreślił prof. Gliński.

"Jan Kobuszewski został zapamiętany przede wszystkim jako aktor komediowy, aktor kabaretowy, aktor satyryczny i myślę, że wszyscy go kochaliśmy przede wszystkim za tę twórczość. W wielu swoich produkcjach kabaretowych czy satyrycznych rozśmieszał do łez i tego będzie nam brakowało" - powiedział Sellin, który w sobotę w Gdyni wziął udział w jednej z dyskusji na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

"Mało jest takich ludzi, którzy z taką klasą i z takim wysokim poziomem kultury potrafił nas rozśmieszać. Często dzisiaj - w satyrze czy w kabarecie - mamy taki prymitywny rechot z niezbyt wybrednych żartów, natomiast Jan Kobuszewski był arystokratą satyry i kabaretu polskiego. Takich ludzi jest niewielu i myślę, że to jest bardzo duża strata dla polskiej kultury" - podkreślił Sellin.

Wiceszef MKiDN zwrócił uwagę, że Kobuszewski był również wybitnym aktorem teatralnym. "Warszawskie teatry go dobrze znały i na wielu deskach warszawskich teatrów występował i to jest też dla życia teatralnego bardzo duża strata" - dodał.

Pytany o najważniejszą i najbliższą mu rolę Jana Kobuszewskiego Sellin odpowiedział, że były to jego występy w kabarecie Olgi Lipińskiej. "Myślę, że Jan Kobuszewski dał się przede wszystkim zapamiętać z tej roli, ale oczywiście nie jest to rola jedyna" - ocenił wiceminister kultury.

Jan Kobuszewski - wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek - zmarł w sobotę. Miał 85 lat.(PAP)

gj/ mmu/

nno/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL