Kultura i sztuka po 1989 roku

12.12.2019

Szymon Nehring wystąpił z recitalem chopinowskim w Rzymie

Szymon Nehring. 2015 r. Fot. PAP/L. Szymański Szymon Nehring. 2015 r. Fot. PAP/L. Szymański

„W oczekiwaniu na XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina” – to tytuł uroczystego wieczoru w Aula Magna rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, w trakcie którego w czwartek wystąpił z recitalem finalista poprzedniej edycji Szymon Nehring.

W Auli największego uniwersytetu w Europie i jednego z najstarszych na świecie odbyła się prezentacja warszawskiego konkursu pianistycznego, którego następna edycja zostanie zorganizowana w przyszłym roku.

24-letni Nehring, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia, laureat m.in. nagrody im. Artura Rubinsteina, przedstawił repertuar chopinowski.

CZYTAJ TAKŻE

Wydarzenie muzyczne na założonym w XIV wieku uniwersytecie uświetniło także 90. rocznicę założenia na tej uczelni pierwszej we Włoszech katedry języka polskiego i literatury polskiej.

Obecni byli przedstawiciele polskiej dyplomacji z ambasador RP we Włoszech Anną Marią Anders i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej Januszem Kotańskim oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie Łukaszem Paprotnym. Przybył dyrektor Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie Artur Szklener i rektor La Sapienzy profesor Eugenio Gaudio, który zwrócił uwagę na uniwersalną wartość muzyki Chopina.

Przypomniano historię konkursów chopinowskich, w tym sukces 18-letniego Maurizio Polliniego, a także to, że w Aula Magna rzymskiego uniwersytetu wystąpiło wielu laureatów, którzy wygrali w Warszawie. Był wśród nich w ostatnich latach oklaskiwany na La Sapienzy Rafał Blechacz.

Ambasador Anders mówiła w swym wystąpieniu o wielkim znaczeniu polonistyki na La Sapienzy i polskich Noblistach podkreślając, że literacka nagrodę otrzymała właśnie Olga Tokarczuk. Po tych słowach rozległa się owacja.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL