Kultura i sztuka po 1989 roku

31.08.2019

Teatralna mapa jesiennych premier

Małgorzata Bogajewska. Fot. PAP/G. Michałowski Małgorzata Bogajewska. Fot. PAP/G. Michałowski

W ruszającym jesienią sezonie teatralnym są planowane m.in. nowe spektakle Jana Klaty, Krystiana Lupy czy Janusza Opryńskiego. W Teatrze Śląskim – polska prapremiera nagrodzonego Pulitzerem „Kosztu życia” Martyny Majok w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. To niejedyne powakacyjne nowości teatralne.

Przed nami wrzesień - okres powrotów z urlopów i wakacji. Kończy się też "zasłużone leniuchowanie" w teatrach. W niektórych już w sierpniu zaczęły się gorączkowe próby.

Zaczynając od Warszawy, w Teatrze Powszechnym już trwają próby do zaplanowanej na 20 września premiery spektaklu "Damaszek 2045" w reż. Omara Abusaady. Przedstawienie powstaje na podstawie tekstu Mohammada Al Attara, w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe". Zapowiada się połączenie kryminału i science fiction. Zagrają: Aleksandra Bożek, Grzegorz Falkowski, Natalia Łągiewczyk, Oskar Stoczyński i Kazimierz Wysota.

CZYTAJ TAKŻE

To teatralny wstęp przed zapowiedzianą na 12 października na Scenie Dużej tego teatru premierą spektaklu Krystiana Lupy "Capri – wyspa uciekinierów". Jego nowy spektakl powstaje na podstawie utworów włoskiego pisarza, dziennikarza i dyplomaty Curzia Malapartego, a także "Księgi z San Michele", tzw. dzieła życia Axela Munthego, szwedzkiego lekarza i pisarza. Lupa chce przyjrzeć się przemianom współczesnej Europy i roli wielkich osobowości w procesach polityczno-społecznych.

W Teatrze Dramatycznym we wrześniu zaplanowano dwie premiery. Na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego 20 września odbędzie się premiera "Projektu Laramie" ze scenografią i w reż. Michała Gielety. Spektakl należący do gatunku teatru faktu, zaangażowany społecznie powstaje w koprodukcji Teatru Dramatycznego i Fundacji Edukacji Teatralnej i Artystycznej.

Na Scenie im. G. Holoubka 27 września widzowie zobaczą premierę słynnej "Księżniczki Turandot". "Spektakl oparty na baśni chińskiej, w którym reżyser Ondrej Spisak mistrzowsko bawi się konwencjami teatralnymi, nawiązuje do commedii dell’arte, a nawet do form cyrkowych. Tekst w przekładzie poety Jarosława Mikołajewskiego w pełni oddaje siłę słowa Carlo Gozziego, a improwizacje z humorem odnoszą się do współczesności" - czytamy w zapowiedzi.

13 września w Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata. Na scenie zobaczymy Izę Kunę, Agnieszkę Suchorę, Jacka Braciaka i Mariusza Jakusa.

W STUDIO teatrgalerii na 20 września zaplanowano premierę spektaklu-koncertu "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" w reż. lidera Komuny Warszawa Grzegorza Laszuka. To spektakl-koncert poświęcony jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej kultury alternatywnej, liderowi legendarnych formacji Brygada Kryzys, Izrael i Armia. "Historia utopijnego marzenia o ucieczce z opresyjnego Babilonu i odnalezieniu wolności na wymarzonej Złotej Skale" - napisano w zapowiedzi.

Nieco wcześniej, bo 12 września, Robert Wasiewicz zaprezentuje swój autorski spektakl-wydarzenie performatywne pt. "Więcej niż jedno zwierzę". "Coś dla miłośników zwierząt, tańca i dobrego poczucia humoru. Połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop" - czytamy w zapowiedzi.

CZYTAJ TAKŻE

"+We Built This City+, +I Wanna Rock+, +I Want To Know What Love Is+, +The Final Countdown+, +Oh Sherrie+... Największe światowe przeboje Europe, Poison, Styx, Twisted Sister i innych gwiazd rocka lat 80. w zaskakującym, musicalowym wydaniu! 2328 spektakli na Broadwayu! Przebój londyńskiego West Endu, Toronto i Las Vegas nareszcie w Warszawie!" - tak reklamują nową polską prapremierę musicalu "Rock of Ages" w Teatrze Syrena w Warszawie. Spektakl wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk, dyrektor teatru i reżyser jego poprzednich musicalowych przebojów – "Rodziny Addamsów" i "Czarownic z Eastwick". Kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Syreny i wieloletni kierownik muzyczny programu "Jaka to melodia?". Autorem kostiumów jest Tomasz Jacyków, a za choreografię odpowiadają Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Hit grany będzie od 14 września.

W toruńskim Teatrze im. W. Horzycy na 28 września zapowiedziano premierę znakomitej "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reż. Macieja Marczewskiego. W spektaklu wystąpią m.in. Joanna Rozkosz, Bartosz Woźny, Paweł Tchórzelski i Michał Ubysz.

Łódzki Teatr im. S. Jaracza rozpoczyna nowy sezon aż trzema premierami. 8 września zobaczyć będzie można premierę autorskiego monodramu Magdaleny Kumorek pt. "Madaleine", a pod koniec miesiąca teatr pokaże dwie polskie prapremiery. Na 20 września zapowiedziano premierę "Róży Jerychońskiej" Diany Meheik w reż. Waldemara Zawodzińskiego. To dramat oparty na prawdziwej historii Oleny Popik, dwudziestojednoletniej prostytutki z Ukrainy, która przez lata była wykorzystywana przez handlarzy żywym towarem, by umrzeć w Mostarze, w wyniku spustoszeń, jakiego dokonały w jej organizmie choroby weneryczne. W obsadzie spektaklu: Agnieszka Więdłocha, Sambor Czarnota, Ewa Wiśniewska, Krzysztof Wach i Ewa Karaśkiewicz.

Kolejną prapremierę widzowie zobaczą 28 września. Reżyser i autor muzyki Karol Klugowski wystawi tekst Wernera Schwaba "Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza". "Większościowo teatr jako moralny dom wariatów nie jest przecież niczym innym niż zaśmierdzieloną salą balową w wiejskiej gospodzie, ozdobionej licznymi trofeami bezsensowności w sztucznych opakowaniach śmierci. Jedną ścianę nawiedziło jelenie poroże Berta Brechta i rogi jego uniwersalistycznych wasali. Na drugiej ścianie, niczym z domu starców, dynda kilku absurdystów i kilku wrażliwców postawionych w stan oskarżenia. Z sufitu zwieszają się czarno-złoci klasycy na swoich zżartych przez mole sznurach..." - czytamy we fragmencie scenariusza.

CZYTAJ TAKŻE

Dzień wcześniej, bo 27 września w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi odbędzie się premiera "Pierwszego razu" Michała Walczaka w reż. Adama Biernackiego, ze scenografią Joanny Jaśko-Sroki. Jest to koprodukcja warszawskiej Fundacji 44 i Teatru Nowego.

W Teatrze Powszechnym w Łodzi reżyser i założyciel poznańskiego Biura Podróży Paweł Szkotak pracuje nad wystawieniem sztuki Krzysztofa Kędziory pt. "Wykapany zięć". Premiera - 21 września.

"Wszystko w rodzinie" - to popularna farsa Raya Cooneya, którą w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki reżyseruje znany podlaskiej publiczności dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Witold Mazurkiewicz. On też odpowiada za kostiumy i opracowanie muzyczne, a scenografię zaprojektował Tomasz Tobys. W spektaklu wystąpią m.in. Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska, Marek Cichucki, Krzysztof Ławniczak, Dawid Malec, Piotr Szekowski i Marek Tyszkiewicz.

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu trwają próby dramatu "Czarownice z Salem" Arthura Millera. Reżyseruje Jan Buchwald, a premiera przedstawienia z muzyką Jerzego Satanowskiego otworzy 14 września nowy sezon elbląskiej sceny.

W prywatnym Teatrze Nowym Proxima w Krakowie były dyrektor Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie Jan Klata przygotowuje spektakl "Dług". Inspirację dla reżysera stanowi historyczno-ekonomiczna książka antropologa Davida Graebera. Wystąpią Marcin Czarnik, Małgorzata Gorol, Monika Frajczyk i Bartosz Bielenia. Premierę zaplanowano na 14 września.

Wielokrotnie nagradzany reżyser, twórca lubelskiego Teatru Provisorium Janusz Opryński przygotowuje w opolskim Teatrze im. J. Kochanowskiego premierę "Mistrza i Małgorzaty" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Przedstawienie ze scenografią Jerzego Rudzkiego zostanie pokazane widzom 27 września.

CZYTAJ TAKŻE

Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej remontem, 28 września ponownie otwarty zostanie gmach Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Na początek najczystsza klasyka - premiera "Dam i huzarów" Aleksandra Fredry w reż. Tomasza Grochoczyńskiego.

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza już 6 września na premierę komedię "Zielony Gil" Tirso de Moliny w reż. Roberta Kurasia. Autorem przekładu barwnej komedii, która opowiada o perypetiach miłosnych donny Diany, jest Julian Tuwim.

W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbędzie się polska prapremiera nagrodzonego w ubiegłym roku Pulitzerem tekstu Martyny Majok "Koszt życia" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Spektakl na podstawie sztuki pochodzącej ze Śląska Majok zostanie pokazany 20 września - na otwarcie II edycji Międzynarodowego Festiwalu "Open the Door". Dramat opowiada o życiu i samotności osoby z niepełnosprawnością.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL