Kultura i sztuka po 1989 roku

08.01.2020

Trzydzieści wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2020 r.

Szczecin, 22.10.2019 Prezentacja efektów modernizacji części gmachu Muzeum Narodowego. Fot. PAP/M. Bielecki Szczecin, 22.10.2019 Prezentacja efektów modernizacji części gmachu Muzeum Narodowego. Fot. PAP/M. Bielecki

Powrót "największych skarbów szczecińskiej kolekcji", a także wystawy przygotowane we współpracy z instytucjami z Litwy, Gruzji czy Kenii zapowiada na 2020 r. Muzeum Narodowe w Szczecinie. Placówka będzie świętować w tym roku 50-lecie istnienia.

Wystawę "Living in the Present Future", przygotowaną przez szczecińskie muzeum i Bornholms Kunstmuseum, będzie można oglądać w Szczecinie od 23 stycznia. "Kilkunastu artystów z Polski i Danii podejmuje wątek redefinicji człowieczeństwa i jego przyszłości, podkreślając coraz silniejszą fuzję ciała i świadomości z najnowszymi technologiami" – wyjaśnił rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie, Daniel Źródlewski.

Także w styczniu, w Centrum Dialogu Przełomy, otwarta zostanie wystawa związana z 80. rocznicą pierwszej wielkiej wywózki Polaków z Kresów II RP w głąb Związku Radzieckiego. Na ekspozycji "Sybiraków Ziemia Obiecana" zaprezentowane zostaną mało znane dokumenty i fotografie, ukazujące losy m.in. tych zesłańców, którzy po wyjściu z terytorium ZSRR razem z armią generała Andersa znaleźli się w Afryce.

Na marzec zaplanowano natomiast wystawę przygotowaną we współpracy z Gruzińskim Muzeum Narodowym "Henryk Hryniewski. Polski malarz w Gruzji", poświęconą autorowi fasady i dekoracji gmachu Biblioteki Narodowej w Tbilisi.

Wiosną zaplanowano m.in. otwarcie ekspozycji "Moja Solidarność" w Centrum Dialogu Przełomy. Prezentowane na niej będą obiekty z archiwów rodzinnych szczecinian, dotyczące "Solidarności" i sposobów przechowywania pamięci o niej po delegalizacji związku w czasie stanu wojennego.

W wyremontowanych salach wystawowych głównego gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego miejsce ekspozycji znajdą Krucyfiks Kamieński, rzeźbione kolumny z klasztoru w Kołbaczu czy Poliptyk Stargardzki. Zabytki sztuki i kultury średniowiecznej Pomorza Zachodniego będą prezentowane na wystawie "Materia światła".

Przekrojowa prezentacja kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, "Stany zmienne krajobrazu", poświęcona będzie naturze jako jednemu z najczęściej artystycznie eksploatowanych tematów.

W drugiej połowie czerwca otwarta zostanie natomiast "pierwsza w Polsce panoramiczna prezentacja zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX w. oraz pierwszych dekad ostatniego stulecia" - jak zapowiada muzeum. Ekspozycja "Od Čiurlionisa do Kairiukštisa. Sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku" przygotowana zostanie we współpracy z Muzeum Narodowym im. M. K. Čiurlionisa w Kownie.

Na lato muzealnicy planują m.in. wystawę fotografii Götza Lemberga, poświęconą Odrze, a także trzy ekspozycje w Centrum Dialogu Przełomy: "Obcy wśród swoich" z okazji 75. rocznicy przejęcia Pomorza Zachodniego przez polską administrację, "Wataha" o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. oraz "Jedno plemię" poświęcone "czasowi Solidarności". W głównym gmachu muzeum pojawi się wielobarwna wystawa "Meksykańska sztuka ludów", na której będzie można zobaczyć m.in. obrazy wykonane na tzw. papierze amaté z Xalitla, malowidła na deskach czy tkaniny z Chiapas i Oaxaca.

Jesienią otwarta zostanie natomiast ekspozycja poświęcona sztuce renesansu i baroku z terenów Pomorza w kontekście dzieł powstałych w innych częściach Europy. Na wystawie "Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku" prezentowane będą zabytki związane z pomorskimi rodami szlacheckimi oraz mieszczańskimi, a także obrazy powstałe na terenie Flandrii, Holandii i Włoch.

Wśród wystaw zaplanowanych na drugą połowę roku znalazły się też "Duety" - polsko-kenijska ekspozycja realizowana jako część projektu "Transkulturowe perspektywy sztuki i edukacji artystycznej".

Z okazji 50. rocznicy istnienia placówki oraz 75. rocznicy funkcjonowania jej instytucjonalnych poprzedników - Muzeum Miejskiego i Muzeum Pomorza Zachodniego – przygotowana zostanie wystawa "Archeomoderna. Sztuka i mity państwotwórcze na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku", na której, obok muzealiów z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, zgromadzone zostaną dzieła pochodzące ze zbiorów licznych polskich instytucji i osób prywatnych.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL