Polska po 1989 roku

23.08.2018

TVP zaprezentowała jesienną ramówkę

Premiery filmowe, dokumentalne i Teatru TV oraz nowe programy i seriale poświęcone historii Polski - to niektóre punkty zaprezentowanej w czwartek jesiennej ramówki TVP. Telewizja publiczna zapowiedziała również m.in. powrót na antenę „wielkiego sportu”.

"Kiedy dwa i pół roku temu stawałem na czele zarządu Telewizji Polskiej, miałem jedno marzenie i jedną obietnicę. Żeby odbudować siłę, prestiż i pozycję Telewizji Polskiej. Marzyłem o tej chwili, która dzieje się teraz, kiedy mogę zakomunikować państwu, że po raz pierwszy od szesnastu lat, od 2002 r. według zaniżających wielokrotnie nasze notowania i oglądalność wskazań monopolisty telemetrycznego, ale nawet według niego, nastąpił bezwzględny wzrost oglądalności TVP1 i TVP2 w stosunku półrocze 2018 do półrocza 2017" – powiedział prezes TVP Jacek Kurski podczas konferencji ramówkowej.

Według Kurskiego wzrost oglądalności TVP1 i TVP2 to wynik podążenia za głosem intuicji. "Wiedzieliśmy, że Polacy chcą telewizji prawdziwej, telewizji, która oddaje emocje, która jest z nimi w najważniejszych chwilach. Ten wzrost oglądalności udało się uzyskać w warunkach skutecznego opowiedzenia polskiego kanonu kulturowo-tożsamościowego. Zaryzykowaliśmy i się udało" – zaznaczył.

Jedną z nowości w telewizyjnej Jedynce będzie serial "Drogi Wolności" przybliżający losy krakowskiej rodziny na tle odradzającej się Rzeczpospolitej. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 2 września. W listopadzie na antenie pojawi się też pilotażowy serial "Młody Piłsudski" opowiadający o Józefie Piłsudskim i jego najbliższych przyjacielach – późniejszych premierach i prezydentach.

Już od 22 sierpnia wielbiciele piłkarskich emocji mogą oglądać w Jedynce mecze Ligi Mistrzów, a od 9 września po kilku latach nieobecności do TVP powrócą transmisje meczów polskiej reprezentacji w siatkówce. Z kolei od listopada telewizja publiczna zaprasza do wspólnego kibicowania polskim skoczkom narciarskim.

Jesień w TVP będzie obfitowała także w premiery Teatru Telewizji, którego cały repertuar oparty będzie na tekstach polskich autorów. Zaprezentowane zostaną spektakle poświęcone m.in. Fryderykowi Chopinowi, Edwardowi Bernardowi Raczyńskiemu, ks. Jerzemu Popiełuszcze oraz prymasowi Augustowi Hlondzie. Nowy sezon Teatru Telewizji zainauguruje premiera przedstawienia "Fryderyk" w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, opartego na książce "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie" Piotra Witta. Rok w Teatrze Telewizji zakończy się najnowszą inscenizacją "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, przygotowaną przez Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Bogatą ofertę przygotowała dla widzów stacja TVP Kultura. Pytany przez PAP o hasła przewodnie jesiennej ramówki, członek zarządu TVP nadzorujący TVP Kultura Maciej Stanecki podkreślił, że postawiono na "dobre kino, ambitny teatr i ciekawe koncerty”. "Do tego proponujemy garść publicystyki i kilka nowości" – dodał.

Stanecki poinformował, że jesienią w stacji pokazywane będzie "zarówno kino noir, jak i współczesne, lekkie fabuły, a obok oper przygotowano dla widzów pasmo dj-skie". "Ważne jest dbanie o proporcje pomiędzy klasyką a kulturą popularną. TVP Kultura jako najważniejszy program telewizyjny o kulturze powinna być obecna zarówno na festiwalu Audioriver, jak i na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumencie Historycznym. Widzowie cenią nas za różnorodność oferty i bardzo o nią dbamy" – zwrócił uwagę.

Jak wyjaśnił, zmianie uległa godzina emisji filmów dokumentalnych, ponieważ "to jeden z najciekawszych elementów oferty TVP Kultura". "Na żadnej innej antenie dokument nie jest tak dobrze wyeksponowany, jak w Kulturze. Jesień to też kulminacja obchodów odzyskania niepodległości – w Kulturze w listopadzie przyjrzymy się zwłaszcza filmom mierzącym się z tematem historii" – dodał Stanecki.

Jak powiedziała PAP dyrektor TVP Kultura Barbara Schabowska, jedną z nowości w jesiennej ramówce będzie pasmo "Klasyczne poranki". "To ukłon w stronę widzów, którzy nie chcą nakręcać się od rana i próbują spokojnie rozpocząć dzień. Od godziny 7 do 8 w Klasycznych porankach będziemy pokazywać teledyski oraz krótkie nagrania muzyki klasycznej" - wyjaśniła.

Stacja TVP Kultura proponuje także m.in. nowy program poświęcony literaturze pt. "Pojedynki stulecia". "To zupełnie nowy sposób przedstawiania pisarzy i ich dorobku poprzez pokazanie ich stosunku do historii, literatury oraz ich życie prywatne. Nowe będzie też pasmo dj-skie, połączone z imprezami w stylu +secret party+, organizowanymi przez nas we współpracy z Królikarnią" – poinformowała Schabowska.

Obok "Pojedynków stulecia" jesienią w Kulturze pojawią się również inne pozycje związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród nich transmisje z Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, program "Wiersze stulecia" przybliżający dokonania poetyckie ostatnich stu lat oraz cykl Wielkie filmy o Wielkiej Wojnie i Przegląd Filmów o Historii Polski.

W ramach Czwartkowego Klubu Filmowego przygotowano przegląd filmów z udziałem Audrey Hepburn oraz Paula Newmana. Stacja pokaże także premierowe dokumenty muzyczne o Davidzie Bowie, AC/DC i Klausie Voormannie. Na antenie pojawią się też m.in. dwie premierowe transmisje, przeprowadzone w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Pierwszą z nich będzie spektakl Teatru Łaźnia Nowa pt. "Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha. Drugą – przedstawienie przygotowane przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy "Zabijanie Gomułki" na podstawie "Tysiąca spokojnych miast" Jerzego Pilcha w reż. Jacka Głomba.

W jesiennej ramówce TVP Kultura nie zabraknie dobrze znanych widzom programów, jak m.in. "Pegaz", "Tygodnik Kulturalny" oraz "Dezerterzy i Kronos". Zmianie ulegnie godzina emisji "Informacji kulturalnych". Będzie je można oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 20.(PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL