Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2018

Urodziny Stanisława Lema na Festiwalu Sacrum Profanum

Premiera książki „Boli tylko, gdy się śmieję” oraz SOLARIS - słuchowisko na żywo znajdą się w programie obchodów urodzin Stanisława Lema, które odbędą się w środę w Krakowie.  Wydarzenie "LEM: URODZINY" będzie częścią trwającego tam Festiwalu Sacrum Profanum.

"LEM: URODZINY" rozpoczną się od premiery książki pt. "Boli tylko, gdy się śmieję. Ewa Lipska, Stanisław Lem i Tomasz Lem. Listy i rozmowy" w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na książkę, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, składają się niepublikowane dotychczas listy Lipskiej i Lema, zapisy ich rozmów oraz korespondencja poetki z Tomaszem Lemem. Gościem spotkania będzie Ewa Lipska, a rozmawiać będą z nią "lemolodzy" - Tomasz Fiałkowski i Stanisław Bereś.

Następnym punktem środowych obchodów będzie SOLARIS - słuchowisko na żywo, podczas którego usłyszeć będzie można fragmenty najsłynniejszej powieści Lema w reżyserii Waldemara Raźniaka i interpretacji aktorów: Roberta Więckiewicza, Anity Sokołowskiej oraz Cezarego Kosińskiego. Słuchowisku towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Jak podkreślają organizatorzy, wśród produkcji Audioteki, SOLARIS należy do tych "najbardziej przejmujących".

"Bezdenna samotność i tęsknota Krisa Kelvina jest tu tylko spotęgowana wyśmienitą muzyką Karola Nepelskiego. Spotkanie z żywym oceanem chyba nigdy nie było tak namacalne. Tym razem będziemy je mogli przeżyć w trakcie tego wyjątkowego parateatralnego wydarzenia" - podkreślono.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Audioteka oraz Wydawnictwo Literackie.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL