Polska po 1989 roku

25.06.2018

W Berlinie koncert z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Zespół Golec U'Orkiestra, jeden z wykonawców koncertu. Fot. PAP/G. Momot Zespół Golec U'Orkiestra, jeden z wykonawców koncertu. Fot. PAP/G. Momot

Wartości wiążące się z jubileuszem 100. rocznicy odrodzenia niepodległej RP są ważne nie tylko dla polskiej społeczności mieszkającej w Niemczech - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników koncertu w Berlinie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę to jubileusz o wymiarze dziejowym. Łączy on całą polską wspólnotę – w kraju i na świecie. Bardzo się cieszę, że dla uczczenia tego wielkiego narodowego święta spotykają się Państwo w Berlinie na okolicznościowym koncercie" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który w poniedziałek odczytała w Berlinie szefowa KPRP Halina Szymańska.

"To piękna manifestacja patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem" - dodał.

W liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda wyraził przekonanie, że "wartości wiążące się z jubileuszem 100. rocznicy odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej są ważne nie tylko dla polskiej społeczności mieszkającej w Niemczech". "Są one inspirujące również dla wszystkich Niemców, którzy doceniają wspólny dorobek naszych państw i narodów w przezwyciężaniu bolesnej historii, budowaniu dobrego sąsiedztwa i rozwijaniu współpracy" - podkreślił.

"W imieniu Rzeczypospolitej pragnę złożyć wyrazy szacunku i wdzięczności dla milionów współtwórców tego historycznego sukcesu" - dodał prezydent.

W swoim liście zwrócił uwagę, że ów koncert niesie ważne przesłanie. "W stulecie odzyskania niepodległości przypomina on, jak wielką rolę w polskiej historii odgrywała kultura. To w niej odnajdowaliśmy umocnienie i nadzieję w chwilach dramatycznych – gdy próbowano odebrać nam wolność czy wręcz nas wynarodowić. To ona pozostawała ostoją naszej tożsamości, pomagała w walce o podmiotowość" - napisał.

"Polskość nieprzerwanie trwała w kulturze – nie tylko tej wysokiej, ale również popularnej, ludowej, powszedniej. Z takiej kultury, wyrażającej się w piosence lub anegdocie, odwołującej się do własnych wspomnień i dziedzictwa całego narodu, czerpała siły niejedna polska wspólnota na obczyźnie, także tutaj, w Niemczech" - ocenił prezydent.

"Właśnie dlatego kolejne pokolenia mogły śpiewać: +Jeszcze Polska nie zginęła+" - podkreślił Andrzej Duda.

Szef KPRP Halina Szymańska uczestniczyła w poniedziałek w koncercie, który odbył się w Berlinie z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego organizatorami byli prezes Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski i wiceprezes Związku Polaków w Niemczech oraz redaktor naczelna portalu "Polak w Niemczech" Anna Wawrzyszko.

Koncert został objęty patronatem Ambasadora RP w Niemczech prof. dr hab. Andrzeja Przyłębskiego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL